Świdnik: Debata na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
W Sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Świdniku odbyła się debata społeczna poświęcona bezpieczeństwu w ruchu drogowym na terenie powiatu świdnickiego. W debacie wzięło udział blisko 40 osób , przedstawicieli różnych służb i instytucji. W spotkaniu uczestniczyły także Zastępca Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Jarosław Adamski.
W miniony piątek w Sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Świdniku odbyła się debata społeczna poświęcona bezpieczeństwu w ruchu drogowym na terenie powiatu świdnickiego. W debacie wzięło udział blisko 40 osób z różnych służb i instytucji.
Debatę rozpoczął występ dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Świdniku, które zaprezentowały dwie formy artystyczne o tematyce bezpieczeństwa. Następnie Naczelnik WRD KPP w Świdniku przedstawił analizę zdarzeń drogowych zaistniałych na przestrzeni ostatnich 3 lat- w odniesieniu do ich przyczyn i skutków. Następnie Komendant Powiatowy Policji w Świdniku insp. Ryszard Szklarz otworzył dyskusję. Jako pierwszy zabrał głos Aleksander Wiącek- asystent Prezydenta Lublina ds. polityki rowerowej. Podczas prezencji przedstawił rozwiązania infrastruktury drogowej ułatwiające poruszanie się pieszych i rowerzystów oraz zapewniające im bezpieczeństwo. Zwrócił również uwagę na rolę edukacji najmłodszych użytkowników dróg w zakresie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach.
Głos zabrali również przedstawiciele instytucji jak również mieszkańcy miasta Świdnik- m.in. Kierownik Miejskiego Centrum Profilaktyki w Świdniku Ewa Kossowska i Przewodniczący MKRPA w Świdniku. Istotne były również uwagi zgłoszone przez instruktorów nauki jazdy, którzy podkreślali jak ważne jest właściwe szkolenie młodych kierowców i kształtowanie w nich właściwych postaw. Skazywali również potrzebę właściwej edukacji pieszych i rowerzystów, którzy ich zdaniem również przyczyniają się często do zaistnienia niebezpiecznych zdarzeń na drogach. Poruszono również problematykę agresji kierowców na drogach oraz nietrzeźwych kierujących oraz możliwości ich skutecznej eliminacji z ruchu drogowego. Opinię w tym zakresie wyraziła również Przewodnicząca Sądu Rejonowego w Świdniku II Wydział Karny.
Wszystkie uwagi i spostrzeżenia zostały ujęte w sprawozdaniu a następnie zostaną przekazane do realizacji Naczelnikowi Wydziału Ruchu Drogowego oraz Wydziału Prewencji KPP w Świdniku.
E.W.