Lubartów: Debata społeczna.
W czwartek w Sali Rycerskiej Starostwa Powiatowego w Lubartowie odbyła się debata społeczna poświęcona bezpieczeństwu w ruchu drogowym na terenie powiatu lubartowskiego. Spotkanie to miało na celu zdiagnozowanie problemów i oczekiwań społeczeństwa oraz wypracowanie modelu współpracy Policji i samorządów na rzecz poprawy bezpieczeństwa na podległych terenach.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Policji w tym naczelnicy Wydziału Ruchu Drogowego oraz Wydziału Prewencji KWP Lublin, Komendant Powiatowy Policji w Lubartowie mł.insp Marek Wrona, Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Lubartowie mł. insp. Grzegorz Hołub, a także naczelnicy wydziałów, kierownicy posterunków i dzielnicowi. Starostwo Powiatowe w Lubartowie reprezentował wicestarosta Jacek Zalewski. Obecny był także Burmistrz Miasta Lubartów Janusz Bodziacki. Wśród zgromadzonych znaleźli się ponadto przedstawiciele samorządu, instytucji pomocowych, pedagodzy oraz mieszkańcy miasta. Łącznie w spotkaniu wzięło udział około 50 osób.
Podczas spotkania poruszano między innymi problematykę dotyczącą organizacji ruchu w mieście oraz najbliższych okolicach. Mieszkańcy sygnalizowali konieczność przebudowy i rozwoju głównych ciągów komunikacyjnych oraz zmian w organizacji ruchu w tym budowę ronda na skrzyżowaniu ulic Słowackiego, Kleeberga i Wojska Polskiego. Bardzo wiele miejsca poświęcono także bezpieczeństwu pieszych i rowerzystów. Zwracano uwagę na konieczność prowadzenia wśród niechronionych uczestników ruchu drogowego akcji popularyzujących używanie elementów odblaskowych i oświetlenia. Przy czym jak zgodnie zauważono, obowiązek ten nie powinien ciążyć tylko i wyłącznie na Policji, ale w takie akcje powinny angażować się także samorządy. Podkreślano również znaczny i postępujący spadek zdarzeń na drogach naszego powiatu. Na zakończenie spotkania przy skromnym poczęstunku uczestnicy debaty wymieniali się własnymi spostrzeżeniami i wnioskami wyciągniętymi ze spotkania oraz planowali wspólne przedsięwzięcia na rzecz bezpieczeństwa drogowego.
W trakcie debaty uczestnicy mogli wypełnić anonimowe ankiety dotyczące oceny stanu bezpieczeństwa, jak również oczekiwań wobec służby policjantów.
G.P.