Radzyń Podl.: Niewybuchy na polu - Aktualności - Policja Lubelska

Aktualności

Radzyń Podl.: Niewybuchy na polu

Data publikacji 01.10.2014

17 sztuk niewybuchów pochodzących z okresu II wojny światowej zostało znalezionych podczas prac polowych w miejscowości Lichty. O znalezisku poinformował policjantów właściciel gruntu. Pociski zostały zabezpieczone przez mundurowych do czasu przybycia na miejsce saperów. Policjanci apelują o ostrożność i przypominają, że odnalezionych niewybuchów nie należy dotykać czy też próbować przenosić.

Do zdarzenia doszło w miejscowości Lichty. Dyżurny radzyńskiej komendy został poinformowany, że podczas prac polowych odnalezione zostały przedmioty przypominające niewybuchy. Policjanci, którzy pojechali na miejsce potwierdzili zgłoszenie. Okazało się, że znalezione przedmioty to  niewybuchy pocisku przeciwlotniczego kaliber 37 mm, pochodzące prawdopodobnie z czasów II wojny światowej. Mundurowi zabezpieczyli 17 sztuk niewybuchów do czasu przybycia na miejsce patrolu rozminowania z Jednostki Wojskowej w Chełmie.

Policjanci przypominają jak należy zachować się w przypadku ujawnienia przedmiotu przypominającego niewybuch: Pamiętajmy, że takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem przenosić, dotykać ani rozbrajać. Miejsce, gdzie się ono znajduje dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy to miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć. O znalezisku należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę Policji. Policjanci zabezpieczą teren i powiadomią saperów. Pamiętajmy, że bardzo duże pociski mogą mieć pole rażenia dochodzące nawet do kilkuset metrów.

B.S.