Aktualności

Zamość: Nie ustąpili pierwszeństwa motocyklistom

Data publikacji 25.08.2014

W sobotę w powiecie zamojskim doszło do dwóch zdarzeń drogowych, w których poszkodowani zostali kierowcy motocykli. W miejscowości Płoskie kierujący harleyem davidsonem podczas wyprzedzania zderzył się ze skręcającym w lewo busem. Z kolei w m. Wielącza kierowca ciągnika z doczepioną zgrabiarką do siana podczas manewru skrętu nie ustąpił pierwszeństwa jadącemu z przeciwnego kierunku motocykliście. W obydwu przypadkach zawinili kierowcy, którzy nie ustąpili pierwszeństwa przejazdu motocyklistom.

W sobotę o godzinie 12.40 w miejscowości Płoskie doszło do kolizji drogowej z udziałem samochodu m-ki Mercedes Sprinter oraz motocykla m-ki Harley Davidson. Sprawcą kolizji był 26-letni kierowca busa, który podczas skrętu w lewo nie ustąpił pierwszeństwa motocykliście w momencie, gdy był przez niego wyprzedzany. W wyniku zderzenia nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń, 26-latek został ukarany mandatem karnym i otrzymał 6 punktów karnych.

Do poważnego w skutkach zdarzenia doszło ok. godz. 13.30 w miejscowości Wielącza. 81-letni kierowca ciągnika m-ki Ursus z doczepioną zgrabiarką do siana jadąc w kierunku Zamościa, skręcając w lewo nie ustąpił pierwszeństwa jadącemu z przeciwnego kierunku motocykliście. Ponadto kierujący ciągnikiem nie posiadał przy sobie prawa jazdy, polisy ubezpieczeniowej, a jego pojazd nie miał aktualnych badań technicznych. 23-letni kierowca jednośladu ze złamaną nogą trafił do szpitala. Kierowcy byli trzeźwi. Za spowodowanie wypadku kodeks karny przewiduje karę do 3 lat pozbawienia wolności.

Od niedzieli obowiązują nowe przepisy dotyczące kierowania motocyklami o  pojemności do 125 ccm. Kierowcy posiadający od co najmniej 3 lat prawo jazdy kategorii B mogą poruszać się takimi motocyklami bez dodatkowych uprawnień. Z pewnością będzie to skutkować zwiększoną ilością jednośladów na drogach. Pamiętajmy o przestrzeganiu przepisów  drogowych zarówno przez kierujących motocyklami jak i samochodami. W zderzeniu  z drugim pojazdem motocyklista zazwyczaj jest bardziej poszkodowany.

 

D.P.

Powrót na górę strony