Aktualności

Biłgoraj: 72-latka oszukana na niemal 7 tysięcy złotych.

Data publikacji 24.06.2014

Podając się za pracownika KRUS, pod pretekstem przyznania jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 6400 złotych, namówiła 72-letnią kobietę do wydania jej wszystkich oszczędności, co było warunkiem przyznania obiecanej gotówki. Starsza kobieta wypłaciła z konta ponad 6 tysięcy złotych i przekazała nieznajomej kobiecie. Cała kwota miała trafić do miejscowego księdza, który z kolei miał ją wrócić pokrzywdzonej wraz z obiecanym świadczeniem. Policja zwraca się z apelem przede wszystkim do osób starszych o rozwagę w kontaktach z nieznajomymi.

O tym jak przebiegli bywają oszuści przekonała się jedna z mieszkanek gm. Turobin. Do zdarzenia doszło 18 czerwca. Kiedy starsza kobieta zorientowała się że została oszukana, nie chciała zgłaszać tego na policję. Jednak wczoraj, zdecydowała przyjść do komendy i opowiedzieć o całym zdarzeniu. Jak oświadczyła, kilka dni wcześniej przyszła do niej kobieta w jasnej sukience i białym kapeluszu, która przedstawiła się jako pracownik jednego z zakładów ubezpieczeń społecznych. Nieznajoma poinformowała 72-latkę, że przyznane zostało jej jednorazowe świadczenie w wysokości 6400 złotych, które otrzyma pod warunkiem wypłaty z konta i przekazania jej wszystkich oszczędności. Następnie pieniądze miały zostać przekazane księdzu, który miał zwrócić 72-latce gotówkę wraz z obiecanym świadczeniem.

 
Po namowie 72-latka wsiadła z nieznajomą do ciemnego samochodu, w którym znajdowały się jeszcze dwie osoby w wieku około 30-40 lat, mężczyzna i kobieta. Podwieźli oni 72-latkę pod jeden z banków w Turobinie, z którego wypłaciła ponad 6 tys. złotych i przekazała nieznajomej. Po tym fakcie została wysadzona w pobliskiej miejscowości, a pojazd nagle odjechał z pieniędzmi i rzekomą pracownicą KRUS. 72-latka nikomu nie powiedziała o tym zdarzeniu.


Policjanci przypominają osobom starszym o oszustach, którzy wykorzystują ludzką ufność, otwartość i szczere intencje. Pamiętajmy, że ich pomysłowość i przebiegłość jest nieograniczona. Pod pozorem okazji, nieszczęścia, podając się za krewnych, pracowników społecznych, urzędników lub funkcjonariuszy publicznych wprowadzają w błąd swoje ofiary, zyskują ich zaufanie i okradają!

 

MW

Powrót na górę strony