KWP: Ogólnopolski Głos Profilaktyki 2014
Promowanie zdrowego stylu życia – życia bez narkotyków, alkoholu, bez przemocy. Tym przesłaniem rozpoczął się Ogólnopolski Głos Profilaktyki. W całej Polsce, w tym także w 19 miastach na Lubelszczyźnie odczytano odezwę Społeczności Profilaktyka a Ty. Wykonano również wspólny gest - gest zrywu wolnych serc.
"Ogólnopolski Głos Profilaktyki" to adresowana do wszystkich inicjatywa realizowana przez Komendę Główną Policji w ramach programu „Profilaktyka a Ty”. Kulminacyjnym punktem akcji był wykonany wczoraj o tej samej porze w całym kraju przez 60 sekund wspólny gest bicia serca tzw. Zryw Wolnych Serc. Akcja odbyła się również na Lubelszczyźnie w 19 miastach całego województwa.
W inicjatywę włączyli się policjanci, kierownictwo Lubelskiej Policji, na czele z Zastępcą Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji Henrykiem Rudnikiem, władze samorządowe, przedstawiciele Kuratorium Oświaty oraz szkół naszego regionu. W akcji najważniejsi jednak byli uczniowie podstawówek, gimnazjów i szkół średnich, którzy z zaangażowaniem i uśmiechem na ustach przystąpili do działania. Uczestnicy happeningu przygotowali plakaty i transparenty, na których widniały hasła propagujące życie wolne od używek i przemocy.
Punktualnie o godzinie 16 we wszystkich miastach odczytano odezwę społeczności PaT: Zatrzymajmy się na chwilę, połóżmy prawą dłoń na sercu i przez 60 sekund wybijajmy wspólnie jego rytm. Rytm WOLNYCH SERC. Serc wolnych od uzależnień, przemocy i obojętności na drugiego człowieka. Serc pięknych i zdrowych, w trosce o zdrowie fizyczne i społeczne. Serc silnych i pomocnych innym. Serc pokoleń. Serc ludzi, którzy mogą różnić się od siebie, ale potrafią działać wspólnie, by chronić dzieci i młodzież przed uzależnieniami. Tylko 60 sekund. Tak niewiele, a znaczyć będzie tak bardzo dużo. Zaprośmy to tego gestu wszystkich tam gdzie mieszkamy, w sobotnie, czerwcowe popołudnie, by zjednoczył się cały kraj w trosce o to, aby narkotyki, alkohol i przemoc nie odbierały wolności życia. W trosce o to, by dzieci, młodzież i dorośli byli tak bardzo razem i tak bardzo prawdziwi w tak ważnej sprawie - tak brzmiały jej słowa.
Akcja była doskonałą okazją do tego, aby uświadomić wszystkim jak zgubne mogą być konsekwencje nałogu, a zarazem przestrzec przed podejmowaniem ryzykownych zachowań. Młodzież uczestnicząca w przedsięwzięciu zaprezentowała twórczą profilaktykę. Można było obejrzeć występy artystyczne i taneczne, uczestniczyć w konkursach, warsztatach a także wziąć udział w barwnych kolorowych korowodach które przeszły ulicami miast i propagował modę na życie bez uzależnień.
Tak niewiele, a znaczyło tak dużo.
KWP Lublin
Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 24.63 MB)