Aktualności

Biłgoraj: Sadził tuje, znalazł minę przeciwpancerną

Data publikacji 13.05.2014

Okazuje się, że prace ogródkowe mogą być niebywale niebezpieczne. Przekonał się o tym wczoraj mieszkanniec Luchowa Górnego, który sadził drzewka na posesji. Mężczyzna kopiąc dołek na tuję, wykopał minę przeciwpancerną z czasów II wojny światowej. Mający około 20 cm średnicy, ważący około 10 kg zardzewiały przedmiot przypominający talerz, został zabezpieczony przez policjantów do czasu przybycia saperów, którzy zabrali niewybuch.

Pomimo upływu wielu lat, „pamiątki” z okresu wojennego nadal są odnajdywane na terenie całego kraju. To już kolejny przypadek z kolei w powiecie biłgorajskim, kiedy podczas zwykłych prac ziemnych, czy ogródkowych na posesji, mieszkaniec odnalazł niewybuch. Tym razem było to w Luchowie Górnym w gminie Tarnogród. Kiedy 44-letni właściciel posesji sadził na posesji drzewka, kopiąc dołek na tuję natknął się na metalowy zardzewiały przedmiot. Kiedy wykopał przedmiot, podejrzewając niewybuch natychmiast powiadomił policję. Ujawniony ciężki „talerz” o średnicy około 20 centymetrów został niezwłocznie zabezpieczony przed osobami postronnymi, do momentu przybycia saperów. Okazało się, że zardzewiały przedmiot to mina przeciwpancerna z okresu II Wojny Światowej. Dzisiaj saperzy z niżańskiej jednostki zabrali minę do neutralizacji na poligonie.

Policjanci apelują o ostrożność i przypominają jak należy zachować się w przypadku odnalezienia przedmiotu przypominającego niewybuch: Pamiętajmy, że takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem przenosić, dotykać ani rozbrajać. Miejsce gdzie się ono znajduje dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie należy to miejsce tak oznaczyć by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć. O znalezisku należy jak najszybciej zawiadomić najbliższą jednostkę policji. Policjanci zabezpiecza teren i powiadomią saperów. Pamiętajmy, ze bardzo duże pociski mogą mieć pole rażenia nawet do kilkuset metrów.

 

M.W.

Powrót na górę strony