Aktualności

Lublin: Odpowiedzą za włamanie do galerii.

Data publikacji 02.04.2014

Operacyjni z I komisariatu ustalili i zatrzymali trzech sprawców włamania do galerii na starym mieście oraz nieletniego, który właścicielom skradzionych przedmiotów oferował „wykupkę”. Łupem włamywaczy padły antyki i obrazy. Wartość strat to 15 tys. złotych. Wobec dwóch z nich sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu. Wszyscy zatrzymani to mieszkańcy Lublina w wieku od 16 do 21 lat.

Do włamania doszło w pierwszych dniach marca na Starym Mieście w Lublinie. Sprawcy wyłamali drzwi na zapleczu galerii, przez które weszli do środka. Ich łupem padły głównie antyki i obrazy o łącznej wartości ponad 15 tys. złotych. Skierowani na miejsce policjanci wykonali szczegółowe oględziny i zabezpieczyli pozostawione w galerii ślady.

Sprawą zajęli się kryminalni z I komisariatu Policji w Lublinie. Po dokładnym przeanalizowaniu zgromadzonych dowodów, wpadli na trop sprawców. Pierwszy z nich Arkadiusz D. 20-letni mieszkaniec Lublina wpadł w ubiegłym tygodniu. Usłyszał zarzuty i przyznał się do włamania. Na wniosek Policji i Prokuratury, Sąd zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu. Kolejne osoby zatrzymano w miniony poniedziałek. Okazało się, że we włamaniu uczestniczyli również dwaj inni mieszkańcy Lublina. 17-letni Jarosław M. i 20-letni Marcin M. Wobec starszego z nich wczoraj sąd zastosował tymczasowy areszt, natomiast wobec młodszego zastosowano dozór Policji. Funkcjonariusze odzyskali również część skradzionych antyków.

Jak wynikało z ustaleń operacyjnych w sprawę zamieszany był jeszcze inny mężczyzna. 16-letni Lublinianin za namową starszych kolegów próbował sprzedać skradzione antyki i obrazy ich właścicielom. Nieletni odpowie przed sądem rodzinnym za żądanie korzyści majątkowej w zamian za zwrot bezprawnie zabranej rzeczy.

Przestępstwo kradzieży z włamaniem zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 10.

KG

Powrót na górę strony