Aktualności

Zamość: Spektakl pn. Sekret poruszył publiczność.

Data publikacji 01.03.2014

Spektaklem profilaktyczo - edukacyjnym "Sekret" w wykonaniu młodzieży zamojskich szkół zainaugurowano program Profilaktyka a Ty w Zamościu. Poruszające serca przedstawienie obejrzało kilkuset uczniów szkół z terenu miasta oraz zaproszeni goście.

Wczoraj na scenie Zamojskiego Domu Kultury zainaugurowano pierwszą w mieście edycję ogólnopolskiego programu profilaktycznego "Profilaktyka a Ty". PaT to program kierowany do młodzieży, która chce promować modę na życie bez uzależnień. Działania programu PaT destygmatyzują młodzież wykluczoną i środowiskowo marginalizowaną. Nie ma w nim nagród i działania za coś. W tym działaniu każdy bierze odpowiedzialność za siebie i innych. PaT to twórcza profilaktyka a jego społeczność budowana jest na relacji łączenia środowisk, wzajemnego wsparcia, wymiany doświadczeń i twórczych prezentacji.

Kulminacyjnym punktem spotkania był spektakl profilaktyczno-edukacyjny "Sekret" w wykonaniu uczniów zamojskich szkół. Wyłoniona podczas castingu młodzież, przez dwa dni intensywnie ćwiczyła swoje role by na wczorajszej uroczystej gali zachwycić nas swoim przekazem i grą. Przed przedstawieniem w ideę programu "Profilaktyka a Ty" wprowadził publiczność podinsp. Mariusz Rozwód z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie - koordynator programu PaT w województwie. Spektakl obserwowali zaproszeni goście: zamojscy samorządowcy, przedstawiciele oświaty, funkcjonariusze policji, licznie zgromadzona młodzież, rodzice i mieszkańcy miasta. Nie zabrakło również zamojskich liderek programu Pani Joanny Borowiec Szklarz i Małgorzaty Truszyńskiej Kutnik z Zespołu Szkół nr 5 w Zamościu.

"Sekret" to poruszająca sztuka. Opowiada o młodych ludziach, którzy wiele w swoim życiu osiągnęli, ale chcąc być najlepszymi, wyprzedzić innych i zaspokoić aspiracje rodziców wpadli w narkotykową pułapkę. Robią wszystko, aby spełniać rozkazy narkotykowych dealerów. Zatracają się w świecie uzależnień. Młodzi aktorzy w przejmujący sposób pokazali jak przez nieodpowiedzialność można stracić marzenia, bliskich i kontrolę nad swoim życiem. Całe przedstawienie kończy się jednak przesłaniem, że to od nas samych zależy, czy będziemy uciekać w kierunku narkotykowego zniewolenia, czy też będziemy wolni i świadomi własnej wartości.

J.K
 

Powrót na górę strony