Aktualności

Ryki: Spotkanie z seniorami.

Data publikacji 24.02.2014

Ofiarami oszustów najczęściej padają osoby starsze, samotnie mieszkające. Pomysłowość oszustów jest nieograniczona. O metodach ich działania oraz jak nie dać sie oszukać rozmawiali ryccy policjanci z seniorami z Bazanowa Starego.

Wczoraj w Szkole Podstawowej w Bazanowie Starym odbyło sie spotkanie ryckich policjantów z seniorami. Było ono częścią przedsięwzięć prewencyjnych skierowanych do seniorów. Uczestnicy zapoznali się z metodami oszustw oraz mogli podzielić się z policjantami swoimi doświadczeniami. Szczególnie omówiono działania sprawców używających metody „na wnuczka” oraz przedstawiających się za urzędników, pracowników administracji, przedstawicieli banków a także policjantów. Zaproszeni goście z ogromnym zainteresowaniem słuchali o tym, jak ustrzec się przed oszustwem i nie dać się zwieść jego manipulacjom. Funkcjonariusze zakończyli spotkanie z nadzieją, iż przekazane seniorom informacje spowodują, że żaden z nich nie pozwoli zwieść się fałszywemu wnuczkowi lub urzędnikowi.
Pamiętajmy!-
Nie wpuszczajmy do mieszkania nieznajomych osób, nie każdy jest tym, za kogo sie podaje.
Pomysłowość oszustów jest nieograniczona, mogą podawać się za członków rodziny, pracowników administracji, inkasentów opłat, przedstawicieli banków, policjantów lub osoby skrzywdzone przez los.
Upewniajmy się, kogo wpuszczamy do domu. Zanim to uczynimy, żądajmy legitymacji, identyfikatorów, zadzwońmy do instytucji, na które nieznajomi sie powołują.
- Oszuści wykorzystują dobre serce, ufność i gościnność swoich ofiar.
- Miła powierzchowność pomaga zdobyć zaufanie.
- Nie wierzmy w życiowe okazje oferowane przez nieznajomych.
- Jeśli już wpuścisz oszustów do środka, dokładnie zapamiętaj ich twarze i jak najwięcej szczegółów z ich ubioru. Nie reaguj panicznie. Jeśli będą wiedzieć, że ich zdemaskowałeś, mogą zrobić Ci krzywdę. Najlepiej idź pod pozorem pożyczenia pieniędzy do sąsiada i tam dyskretnie poproś go o zawiadomienie policji. Jeśli nie masz takiej możliwości, po wyjściu oszustów dzwoń na policję. Pamiętaj, że lepiej stracić pieniądze niż życie.
J.W
 

Powrót na górę strony