Aktualności

Biłgoraj: Niewybuch w polu

Data publikacji 18.02.2014

To nie pierwszy raz, kiedy na terenie powiatu biłgorajskiego odnaleziony został pocisk z okresu II Wojny Światowej. W Różańcu, kilkadziesiąt metrów od zabudowań, w polu, jego właściciel odnalazł zardzewiały przedmiot przypominający pocisk. O niebezpiecznym znalezisku mężczyzna szybko powiadomił policję. Mający 45 cm niewybuch został zabezpieczony przez funkcjonariuszy do czasu przyjazdu saperów.

Pomimo upływu wielu lat, na terenie naszego powiatu wciąż odnajdywane są pozostałości po II Wojnie Światowej. Tym razem było to w Różańcu. Mieszkaniec tej miejscowości postanowił pojechać na swoje pole, na którym przed zimą wykonywał prace rolne. Będąc na miejscu zauważył leżący na powierzchni ziemi metalowy zardzewiały przedmiot, który przypominał pocisk wojenny. Mężczyzna natychmiast powiadomił policję o niebezpiecznym znalezisku. Miejsce ujawnienia 45 centymetrowego pocisku pochodzącego najprawdopodobniej z okresu II Wojny Światowej, zostało zabezpieczone przez funkcjonariuszy do czasu przyjazdu saperów z chełmskiej jednostki.

Policjanci apelują o ostrożność i przypominają jak należy zachować się w przypadku odnalezienia przedmiotu przypominającego niewybuch:

Pamiętajmy, że takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem przenosić, dotykać ani rozbrajać. Miejsce gdzie się ono znajduje dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie należy to miejsce tak oznaczyć by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć. O znalezisku należy jak najszybciej zawiadomić najbliższą jednostkę policji. Policjanci zabezpiecza teren i powiadomią saperów. Pamiętajmy, ze bardzo duże pociski mogą mieć pole rażenia nawet do kilkuset metrów.
M.W

Powrót na górę strony