Aktualności

Biłgoraj: Policjanci zabezpieczyli ponad 5000 paczek papierosów bez akcyzy.

Data publikacji 16.01.2014

Policjanci z Tarnogrodu odnaleźli niemal 4,5 tysiąca paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy w pojeździe należącym do 61-latka z Sosnowca. Ukryte papierosy ujawnione zostały w podwójnej ścianie przyczepki samochodu marki kia, podczas kontroli drogowej w Obszy. Podobnie było u 51-latki z gminy Biłgoraj. W tym przypadku kobieta kontrabandę przechowywała w domu. U niej z kolei zabezpieczono ponad 600 paczek papierosów. Gdyby wszystkie te papierosy trafiły na czarny rynek wartość uszczuplenia Skarbu Państwa wyniosłaby niemal 80 tysięcy złotych.

Do pierwszego ze zdarzeń doszło wczoraj w Obszy. Policjanci z Tarnogrodu dokonali kontroli drogowej pojazdu marki kia z przyczepką. Za kierownicą samochodu siedział 61-latek z Sosnowca, który twierdził wraca od rodziny. Policjanci postanowili sprawdzić również przyczepkę przypiętą do auta. Podczas szczegółowej kontroli okazało się, że przyczepka wewnątrz jest za krótka w stosunku do wyglądu zewnętrznego, funkcjonariusze ujawnili w niej podwójną ścianę. Był to schowek oddzielony plandeką i deskami od pozostałej części przyczepki. Jak się okazało w tej części przyczepki ukryte zostały papierosy bez polskich znaków akcyzy. Łącznie policjanci odnaleźli 4400 paczek papierosów różnych marek nie posiadających polskich znaków akcyzy. Przewożona kontrabanda warta prawie 70 tys. złotych została zabezpieczona a mężczyzna pociągnięty został do odpowiedzialności karnej.
 
Z kolei dzień wcześniej policjanci zespołu dw. z przestępczością gospodarczą i korupcją w mieszkaniu należącym do 51-letniej mieszkanki gm. Biłgoraj również ujawnili bezakcyzowy towar. W tym przypadku odnaleziono ponad 600 paczek wyrobów tytoniowych. Kontrabanda warta ponad 9 tysięcy złotych została zabezpieczona. Jak ustalili funkcjonariusze, kobieta w przeszłości była już karana za posiadanie towarów bez akcyzy. 51-latka ponownie odpowie przed sądem.
 
Łącznie podczas tych dwóch zatrzymań funkcjonariusze ujawnili ponad 5000 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy.  Gdyby papierosy w obu przypadkach trafiły na czarny rynek łączna wartość uszczuplenia Skarbu Państwa sięgnęłaby niemal 80 tysięcy złotych. Kodeks Karno-Skarbowy za podobne przestępstwa m.in. nabywania, przechowywania, czy też przewożenia wyrobów akcyzowych stanowiących przedmiot czynu zabronionego, przewiduje karę grzywny, a także pozbawienia wolności do lat 3.
 
MW
 

Powrót na górę strony