Aktualności

KWP: Smok Mądragon Daje Radę

Data publikacji 28.11.2013

To projekt dotyczący bezpieczeństwa wśród dzieci w różnych sytuacjach życiowych: w domu, szkole, na drodze, podczas zabawy i wypoczynku. Jest opracowany przez psychologów i pedagogów i jest całkiem nowatorskim podejściem do rozmów z dziećmi na tematy bezpieczeństwa. Są to metody warsztatowe prowadzone w konwencji wesołej zabawy z dziećmi.

To projekt dotyczący bezpieczeństwa wśród dzieci w różnych sytuacjach życiowych: w domu, szkole, na drodze, podczas zabawy i wypoczynku. Jest opracowany przez psychologów i pedagogów i jest całkiem nowatorskim podejściem do rozmów z dziećmi na tematy bezpieczeństwa. Są to metody warsztatowe prowadzone w konwencji wesołej zabawy z dziećmi.
 
Główne założenia projektu to nauka oceny sytuacji zagrażających bezpieczeństwu i zdrowiu dziecka oraz właściwego reagowania na zagrożenia, kształtowanie nawyków związanych z bezpiecznym i odpowiedzialnym zachowaniem, budowa dobrych relacji z bezpośrednim otoczeniem dziecka (rodzice, nauczyciele), budowa zaufania dziecka do przedstawicieli służb ratowniczych (Policja, Straż Pożarna), a także stwarzanie dziecku okazji do dokonywania wyborów i poznawania ich konsekwencji.
 
Projekt skierowany jest do uczniów szkół podstawowych klas I – III jego fabuła została przygotowana w konwencji bajkowo-fantastycznej. Jest to zabawna historia przygód kosmicznych bohaterów, którzy przybyli na Ziemię z ekspedycją badawczą z tajemniczej planety Bezpieczeństwa i Rozwagi. Ich przywódcą i mentorem jest rozważny i niezwykle mądry Smok Mądragon, który wraz ze swymi kosmicznymi przyjaciółmi odkrywa pewne zaskakujące dla nich reguły życia na Ziemi, a dzieci mogą razem z nimi uczyć się i poznawać podstawowe zasady bezpieczeństwa. Prowadzony jest od kilku lat przez Stowarzyszenie Laboratorium Troski. Programem objęto dotychczas 80 000 dzieci a udział wzięło w nim ponad 1000 policjantów, 500 strażaków i 1000 wolontariuszy reprezentujących PCK i służby medyczne. W projekcie, który objęły swoim patronatem Fundacja Banku Zachodniego oraz PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa   weźmie udział około 1700 dzieci z 19 szkół podstawowych województwa lubelskiego w tym 5 z miasta Zamość z rejonów najbardziej zagrożonych wypadkami wytypowanych przez Komendę Wojewódzką Policji w Lublinie. Projekt rozpocznie się w listopadzie i potrwa do końca roku szkolnego.
 
W ramach projektu każdy uczeń otrzyma specjalne zestawy edukacyjne zawierające m.in. zeszyt ćwiczeń oraz płytę CD z piosenkami o bezpieczeństwie i bajkami. Dla nauczycieli przygotowano szczegółowe konspekty trzynastu lekcji o bezpieczeństwie, stanowiące merytoryczną podstawę realizacji projektu, zakładające zastosowanie nowoczesnych metod nauczania – pracy warsztatowej, dramy, zabaw ruchowych w rytm specjalnie opracowanych piosenek, wspólną naukę wierszyków itp. oraz płytę CD z nagraniami.
 
Główne tematy które poruszone zostaną w projekcie to bezpieczna droga do szkoły,  nauka reagowania w sytuacjach nadzwyczajnych, nauka udzielania pierwszej pomocy, promowanie bezpiecznej zabawy i wypoczynku, kształtowanie umiejętności zachowań asertywnych w sytuacjach zagrożeń przestępczością, podstawy BHP oraz badanie i trening zmysłów: wzroku, słuchu i orientacji przestrzennej.
Projekt prowadzony jest przez nauczycieli nauczania początkowego z udziałem przedstawicieli Policji i Straży Pożarnej i zawsze jest entuzjastycznie przyjmowany przez dzieci.
 
Powrót na górę strony