Aktualności

KWP: Szkolenie dla kadry kierowniczej Policji.

Data publikacji 23.05.2013

Dzisiaj w auli im. I. Daszyńskiego Wydziału Politologii UMCS odbyły się wykłady dotyczące cyklu szkoleń z szeroko rozumianych praw człowieka. Wykłady poprowadził Adam Bodnar z UW i Fundacji Helsińskiej. Tematyka szkolenia poświęcona była prawom człowiek w działaniach operacyjnych policji oraz przestępstwom motywowanym z nienawiści rasowej, narodowej, etnicznej i religijnej.

Dzisiaj w auli im. I. Daszyńskiego Wydziału Politologii UMCS odbyły się wykłady dotyczące cyklu szkoleń z szeroko rozumianych praw człowieka. Wykłady poprowadził Adam Bodnar z UW i Fundacji Helsińskiej. Tematyka szkolenia poświęcona była prawom człowiek  w działaniach operacyjnych policji oraz przestępstwom motywowanym z nienawiści rasowej, narodowej, etnicznej i religijnej.
 
Dzisiaj w auli im. I. Daszyńskiego Wydziału Politologii UMCS odbyły się wykłady dotyczące cyklu szkoleń z szeroko rozumianych praw człowieka. Wykład poprowadził Adam Bodnar z UW i Fundacji Helsińskiej. Szkolenie przeznaczone było dla kadry kierowniczej województwa lubelskiego: komendantów miejskich i powiatowych, ich zastępców, naczelników poszczególnych wydziałów KWP w Lublinie, kierowników sekcji, a także naczelników wydziałów kryminalnego, prewencji, ruchu drogowego, sztabu komend miejskich i powiatowych.      
 
Od pewnego czasu zauważalna jest ewolucja społeczeństwa polskiego w kierunku coraz większej różnorodności. Przybywa obcokrajowców osiedlających się w naszym kraju, a także grup społecznych wyróżniających się na tle ogółu inną rasą, narodowością, wyznaniem religijnym, niepełnosprawnością, orientacją seksualną czy innymi cechami widocznymi w ich wyglądzie i zachowaniu. To wszystko powoduje niestety także, że dochodzi do incydentów o charakterze przestępczym motywowanych uprzedzeniami i niechęcią do „innych” osób. Mamy wówczas styczność z tzw. „przestępstwami z nienawiści”, czyli czynami przestępczymi wymierzonymi w ludzi i ich mienie. Różnica między zwykłym przestępstwem, a przestępstwem z nienawiści jest taka, że o ile ofiarą zwykłego przestępstwa może być każdy, to ofiary przestępstw z nienawiści są typowane ze względu na określone cechy.
Dbałość o prawa każdego człowieka to element polityki równościowej administracji publicznej, stąd problematyka dzisiejszych warsztatów oscylowała wokół szeroko rozumianych praw człowieka.
 
R.L.R.
 
Powrót na górę strony