Aktualności

KWP: Poznawali metody ujawniania śladów

Data publikacji 19.03.2010

Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 2 w Lublinie gościli dzisiaj w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Celem wizyty uczniów klasy o profilu ratownictwo medyczne było zwiedzenie Laboratorium Kryminalistycznego. W pracowni badań biologicznych mogli zapoznać się z metodami ujawniania i zabezpieczania śladów.

 Uczniowie  Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 2 w Lublinie gościli dzisiaj w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Celem wizyty uczniów klasy o profilu ratownictwo medyczne było zwiedzenie Laboratorium Kryminalistycznego.  W pracowni badań biologicznych mogli zapoznać się z metodami ujawniania i zabezpieczania śladów.
Wizyta grupy około 30 uczniów klasy II o profilu ratownictwo medyczne pod wodzą dyrektora szkoły i nauczyciela biologii rozpoczęła się od uczestnictwa w wykładzie poświęconym kryminalistycznym badaniom genetycznym, bezpośredniemu znaczeniu genetyki dla człowieka oraz techniki identyfikacji genetycznej i ich zastosowaniu. Wykład łącznie z prezentacją multimedialną przygotował i poprowadził koordynator Zespołu Biologii Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Lublinie nadkom. Dariusz Szewczuk oraz naczelnik wydziału mł. insp. Jacek Kosacki.   Prowadzący wykład podkreślali, że znaczenie śladów biologicznych na miejscu zdarzenia jest bardzo ważne. Często, jako pierwsi na miejscu wypadku zjawiają się służby ratownicze. Udzielając pomocy poszkodowanym, ważne jest by zwracać uwagę na pozostawione na miejscu ślady, które są drogocenne dla ekipy kryminalistyków Policji. 
                   
 Po wprowadzeniu teoretycznym nastąpiła część praktyczna. Uczniowie mieli możliwość zwiedzenia pomieszczeń przeznaczonych do badań biologicznych i  zobaczenia specjalistycznego sprzętu, takiego jak termocyklery czy sekwenatory. W trakcie praktycznego pokazu młodzież zapoznała się ze sposobami ujawniania śladów biologicznych, a następnie przy zachowaniu środków ostrożności, ubrani w fartuchy i maseczki, uczyli się, jak zabezpiecza się ślady na miejscu zdarzenia. Na koniec zaprezentowane zostały efekty końcowe, czyli uzyskane profile DNA, a także  ich  wygląd w rzeczywistości i zastosowanie.
 
Pokazy wzbudziły duże zainteresowanie młodzieży, która w ubiegłym semestrze przerabiała zagadnienia związane z genetyką. Dzisiejsza wizyta miała walor poznawczy i edukacyjny, przybliżyła uczniom temat wykorzystania genetyki  w kryminalistyce i sądownictwie.
                               
A.S.
Powrót na górę strony