Aktualności

KWP: Uwarunkowania życia codziennego a zdrowie psychiczne dziecka.

Data publikacji 16.03.2010

Dziecko ma prawo do godności i poszanowania, do życia w spokoju bez narażania go na jakiekolwiek niebezpieczeństwo. Od momentu narodzin jest jednostką społeczną - posiadającą prawo do rozwoju fizycznego, społecznego i psychologicznego. M.in. o tym mówiono dzisiaj na konferencji, która odbyła się na Wydziale Politologii UMCS w Lublinie poświęconej sytuacji dzieci w Polsce. W konferencji uczestniczyli m.in. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, Wicewojewoda Lubelski Henryka Strojnowska, Prezydent Miasta Lublin Adam Wasilewski, Lubelski Komendant Wojewódzki Policji insp. Dariusz Działo oraz policjanci garnizonu lubelskiego, na co dzień zajmujący się sprawami nieletnich.

Dziecko ma prawo do godności i poszanowania, do życia w spokoju bez narażania go na jakiekolwiek niebezpieczeństwo. Od momentu narodzin jest jednostką społeczną – posiadającą prawo do rozwoju fizycznego, społecznego i psychologicznego. M.in. o tym mówiono dzisiaj na konferencji, która odbyła się na Wydziale Politologii UMCS w Lublinie poświęconej sytuacji dzieci w Polsce. W konferencji uczestniczyli m.in. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak,  Wicewojewoda Lubelski Henryka Strojnowska, Prezydent Miasta Lublin Adam Wasilewski,  Lubelski Komendant Wojewódzki Policji insp. Dariusz Działo oraz policjanci garnizonu lubelskiego, na co dzień zajmujący się sprawami nieletnich.
 
Dzisiaj w Lublinie na Wydziale Politologii UMCS odbyła się konferencja na temat sytuacji dziecka w Polsce. Zorganizowano ją w 20 rocznicę obowiązywania Konwencji o Prawach Dziecka i 10 funkcjonowania instytucji Rzecznika Prawa Dziecka. W konferencji uczestniczyli m.in. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak,  Wicewojewoda Lubelski Henryka Strojnowska, Prezydent Miasta Lublin Adam Wasilewski, Lubelski Komendant Wojewódzki Policji insp. Dariusz Działo oraz policjanci garnizonu lubelskiego, na co dzień zajmujący się sprawami nieletnich.
Podczas konferencji poruszono wiele zagadnień i tematów. Przypominano o tym , że  dziecko ma prawo do godności i poszanowania, do życia w spokoju bez narażania go na jakiekolwiek niebezpieczeństwo. Od momentu narodzin jest jednostką społeczną – posiadającą prawo do rozwoju fizycznego, społecznego i psychologicznego.  Należy pamiętać że dziecko nie potrafi samo zadbać o siebie, nie potrafi samodzielnie aktualizować swojej natury. Potrzebuje do tego rodziców, opiekunów, potrzebuje wielu innych ludzi. Dlatego naturalnymi „strażnikami” praw dziecka są jego rodzice i opiekunowie. Ale dziecko potrzebuje też specjalnego zabezpieczenia w prawie stanowionym. Dobre prawo stanowione może i powinno pomagać rodzicom i opiekunom w rozwoju dziecka.
Warto podkreślić , że tematyka dotycząca praw dziecka jest niezmiernie ważna także dla policjantów. Jeszcze w 2003 roku decyzją Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie w ramach „Policyjnego Programu Wspomagania Ofiar Przestępstw”, powołano nieetatowy zespół do opracowania zasad postępowania z małoletnimi ofiarami lub świadkami przestępstw. Do prac zespołu poproszeni zostali przedstawiciele instytucji, którzy  w związku z wykonywaną pracą i posiadaną wiedzą pomagali  w wypracowaniu  „Zasad ochrony dziecka- małoletniej ofiary lub świadka przestępstwa”. Wypracowane  zasady skierowane zostały do: sędziów, prokuratorów, policjantów, kuratorów sądowych, biegłych lekarzy (w tym lekarzy dziecięcych różnych specjalności), psychologów, pracowników socjalnych, kuratorów i kierowników placówek opiekuńczo - wychowawczych.
 
R.L.R.
Powrót na górę strony