Aktualności

KWP: Szkolenie dla policjantów komórek patrolowo - interwencyjnych.

Data publikacji 10.03.2010

Każda kradzież, dewastacja, zniszczenie lub uszkodzenie urządzeń sterowania ruchem kolejowym, które czuwają nad bezpieczeństwem ruchu pociągów wprowadzają bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa w transporcie masowym i mogą przyczynić się do katastrofy kolejowej. Mając to na uwadze policjanci z Wydziału Prewencji KWP w Lublinie razem ze Strażą Ochrony Kolei rozpoczęli cykl szkoleń na temat "Kradzieży elementów sieci trakcyjnej i sposobów działania sprawców". Szkolenie adresowane jest do policjantów komórek patrolowo - interwencyjnych.

Każda kradzież, dewastacja, zniszczenie lub uszkodzenie urządzeń sterowania ruchem kolejowym, które czuwają nad bezpieczeństwem ruchu pociągów wprowadzają bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa w transporcie masowym i mogą przyczynić się do katastrofy kolejowej. Mając to na uwadze policjanci z Wydziału Prewencji KWP w Lublinie razem ze Strażą Ochrony Kolei rozpoczęli cykl szkoleń na temat „Kradzieży elementów sieci trakcyjnej i sposobów działania sprawców”. Szkolenie adresowane jest do policjantów komórek patrolowo – interwencyjnych.
 
 
 
Urządzenia kolejowe, zwłaszcza urządzenia automatyki i sterowania ruchem stały się źródłem nielegalnego pozyskiwania złomu metali kolorowych. Proceder ten połączony jest nierozerwalnie z dewastacjami urządzeń infrastruktury kolejowej. Dewastowane są urządzenia w związku z kradzieżą elementów i części wykonywanych z metali kolorowych, jak również dla samej bezmyślnej żądzy niszczenia. W celu ograniczania kradzieży elementów infrastruktury kolejowej Policja wspólnie ze Strażą Ochrony Kolei podejmuje szereg działań mających na celu zatrzymanie sprawców przestępstw i wykroczeń oraz zapewnienie bezpieczeństwa na obszarach kolejowych.
 
Poza rutynowymi działaniami organizowane są także szkolenia dotyczące tej problematyki. Dzisiaj rozpoczęło się kolejne już szkoleniedla policjantów komórek patrolowo – interwencyjnych dotyczące kradzieży elementów sieci trakcyjnej i sposobów działania sprawców. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się z policjantami funkcjonariusz Straży Ochrony Kolei.   
 
 
Warto wspomnieć, że inicjatywa ta wynika m.in. z podpisanego w 2004 roku Porozumienia Komendanta Głównego Policji, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej i Spółek Grupy PKP oraz powołania Wojewódzkiego Zespołu ds. Bezpieczeństwa na obszarach kolejowych.
 
 
R.L.R.
 
 
 
Powrót na górę strony