Aktualności

KWP: Nabór psów do służby w policji.

Data publikacji 26.02.2010

Każ­dy czło­wiek po­sia­da in­dy­wi­du­al­ny za­pach. Za­bez­pie­czo­ny ślad za­pa­cho­wy czło­wie­ka cha­rak­te­ry­zu­je się: nie­po­wta­rzal­no­ścią, nie­zmien­no­ścią oraz nie­usu­wal­no­ścią. Cechy te sta­no­wią pod­sta­wę do pro­wa­dze­nia ba­dań osmo­lo­gicz­nych. Przy wielu z wykonywanych ekspertyz wykorzystywane są psy służbowe. Dzisiaj w pomieszczeniach laboratorium Kryminalistycznego KWP w Lublinie przy ul. Tyszowieckiej odbyła się wstępna kwalifikacja psów. Do rywalizacji o "przyjęcie do służby" stanęły owczarki niemieckie, w wieku od roku do dwóch lat, spełniające kryteria zdrowotne oraz wyróżniające się ponadprzeciętną chęcią do samodzielnego, wytrwałego wyszukiwania i aportowania ukrytych przedmiotów.

Każ­dy czło­wiek po­sia­da in­dy­wi­du­al­ny za­pach. Za­bez­pie­czo­ny ślad za­pa­cho­wy czło­wie­ka cha­rak­te­ry­zu­je się: nie­po­wta­rzal­no­ścią, nie­zmien­no­ścią oraz nie­usu­wal­no­ścią. Cechy te sta­no­wią pod­sta­wę do pro­wa­dze­nia ba­dań osmo­lo­gicz­nych. Przy wielu z wykonywanych ekspertyz wykorzystywane są psy służbowe. Dzisiaj w pomieszczeniach laboratorium Kryminalistycznego KWP w Lublinie przy ul. Tyszowieckiej odbyła się wstępna kwalifikacja psów. Do rywalizacji o „przyjęcie do służby” stanęły owczarki niemieckie, w wieku od roku do dwóch lat, spełniające  kryteria zdrowotne oraz wyróżniające się ponadprzeciętną chęcią do samodzielnego, wytrwałego wyszukiwania i aportowania ukrytych przedmiotów.
                              
Każ­dy czło­wiek po­sia­da in­dy­wi­du­al­ny za­pach. Za­bez­pie­czo­ny ślad za­pa­cho­wy czło­wie­ka cha­rak­te­ry­zu­je się: nie­po­wta­rzal­no­ścią, nie­zmien­no­ścią oraz nie­usu­wal­no­ścią. Cechy te sta­no­wią pod­sta­wę do pro­wa­dze­nia ba­dań osmo­lo­gicz­nych.

                       

 Obec­nie sto­so­wa­ne me­to­dy za­bez­pie­cza­nia śla­dów za­pa­cho­wych lu­dzi, moż­li­wość ich prze­cho­wy­wa­nia oraz po­rów­ny­wa­nia przy uży­ciu psów, po­zwa­la­ją na uzy­ska­nie i wy­ko­rzy­sta­nie in­for­ma­cji o spraw­cach prze­stępstw prak­tycz­nie na każ­dym eta­pie pro­ce­su kar­ne­go. Do­świad­czo­na ka­dra pracowni osmologii wy­ko­nu­je m.in. eks­per­ty­zy z za­kre­su iden­ty­fi­ka­cji śla­dów za­pa­cho­wych przy wy­ko­rzy­sta­niu psów policyjnych.
                        
Pra­ca po­li­cjan­tów po­cząw­szy od: za­bez­pie­cza­nia śla­dów na miej­scach zda­rzeń, opra­co­wa­niu (ty­po­wa­niu) po­ten­cjal­nych spraw­ców, po­bie­ra­niu ma­te­ria­łu po­rów­naw­cze­go w po­sta­ci za­pa­chów, po­rów­na­niu ma­te­ria­łu do­wo­do­we­go i po­rów­naw­cze­go przy uży­ciu psów, po­zwa­la w koń­co­wym eta­pie na sfor­mu­ło­wa­nie wnio­sków eks­per­ty­zy kry­mi­na­li­stycz­nej. Efek­ty do­tych­cza­so­wych ba­dań osmo­lo­gicz­nych są zna­czą­ce. W wie­lu przy­pad­kach w mniej­szym lub więk­szym za­kre­sie, po­zwo­li­ły na do­star­cze­nie do­wo­dów prze­ciw­ko spraw­com prze­stępstw i za­koń­cze­niu pro­ce­sów kar­nych pra­wo­moc­ny­mi orze­cze­nia­mi są­dów. Dzisiaj w pomieszczeniach laboratorium Kryminalistycznego KWP w Lublinie przy ul. Tyszowieckiej odbyła się wstępna kwalifikacja psów. Do rywalizacji o „przyjęcie do służby” stanęły owczarki niemieckie, w wieku od roku do dwóch lat, spełniające kryteria zdrowotne oraz wyróżniające się ponadprzeciętną chęcią do samodzielnego, wytrwałego wyszukiwania i aportowania ukrytych przedmiotów.
 R.L.R.
Powrót na górę strony