Aktualności

KWP: Bezpieczne ferie 2010

Data publikacji 04.02.2010

W województwie lubelskim trwają ferie zimowe. Mimo, że część dzieci i młodzieży spędza czas na zorganizowanych zimowiskach, sporo z nich zostaje w domach. Dlatego warto pomyśleć o bezpieczeństwie naszych pociech.

W województwie lubelskim trwają ferie zimowe. Mimo, że część dzieci i młodzieży spędza czas na zorganizowanych zimowiskach, sporo z nich zostaje w domach. Dlatego warto  pomyśleć o bezpieczeństwie naszych pociech.

 

         Tegoroczne ferie na Lubelszczyźnie rozpoczęły się 15 lutego.  Duża liczba pociech spędza  ten wolny czas na zimowiskach i obozach. Część dzieci została w domach.

        Policjanci w trakcie prowadzonych działań reagują na wszelkie naruszenia prawa. W trosce o bezpieczeństwo podróżujących prowadzone są wzmożone kontrole. Szczególną uwagę zwracamy na stan trzeźwości kierowców, dokumenty uprawniające do kierowania pojazdem, jego użytkowania oraz świadczenia usług w zakresie zarobkowego przewozu osób. Poza tym policjanci sprawdzają stan techniczny autokarów czy busów, szczególnie  układy hamulcowe, układ kierowniczy, prawidłowe ogumienie, oświetlenie, oznakowanie oraz wyposażenie.

 

        Przypominamy wszystkim rodzicom i opiekunom, że każdy zorganizowany wyjazd można zgłosić dzwoniąc na numer 997. Przeprowadzona przez policjantów kontrola może zapobiec tragedii. W Lublinie można również telefonować bezpośrednio do Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji na numery (081) 535-48-50 lub 535-48-70. W tym roku kontrole autokarów są przeprowadzane na dwóch parkingach: MOSIR przy Al. Zygmuntowskich oraz przy Muzeum Wsi Lubelskiej przy Al. Warszawskiej. Jednocześnie prosimy, aby informacje o planowanych wycieczkach zgłaszane były przynajmniej z jednodniowym wyprzedzeniem.

 

         Policjanci radzą na co szczególnie należy zwrócić uwagę podczas wyjazdu dzieci na wypoczynek:

 

  • Pamiętajmy, że w czasie wyjazdu dzieci mogą być narażone na kradzież, dlatego lepiej, aby pozostawiły w domu wartościowe przedmioty, markowe ubrania i większe kwoty pieniędzy.
  • Przestrzegajmy przed podróżą by cenne rzeczy, które zabierają były dobrze ukryte i by nie chwaliły się nimi szczególnie osobom, które słabo znają.
  • Przestrzegajmy przed kontaktami z osobami obcymi.
  • Zaopatrzmy dzieci w karteczki z ważnymi numerami prywatnymi i alarmowymi.

 

        Przypominamy o nowym przepisie prawa, który nakłada obowiązek korzystania z kasków podczas jazdy na nartach przez dzieci do 15 roku życia. Pamiętajmy, że nad  przestrzeganiem tego obowiązku powinni dbać nie tylko rodzice i opiekunowie ale także właściciele stoków. Nad bezpieczeństwem wypoczywających na stokach narciarskich będą czuwać specjalne policyjne patrole.

 

         Dzieci, które pozostają w domu, powinny szczególnie pamiętać by nie chwalić się kluczami do mieszkania. Przypominajmy swoim pociechom o konieczności zamykania drzwi od wewnątrz i o zakazie wpuszczania osób nieznajomych.

 

         Warto pamiętać, że nasze pociechy mają wiele pomysłów, które podpowiada im nieograniczona wyobraźnia. Górki saneczkowe w pobliżu dróg, czy ślizgawki na zamarzniętych taflach wodnych to miejsca, na które policjanci podczas ferii będą zwracać szczególną uwagę. Przestrzegajmy nasze pociechy przed tego typu zachowaniem. Wytłumaczmy im, że mimo tafli lodu, która znajduje się na rzece, może się ona załamać.

 

        W przypadku kiedy dzieci nie mają zorganizowanego wyjazdu, zachęcamy do uczestnictwa w tzw. półkoloniach, organizowanych przez szkoły lub inne instytucje. Wtedy pod opieką opiekunów nie będzie im groziło niebezpieczeństwo.  

 

         Pamiętajmy, że bezpieczeństwo podczas wypoczynku w ogromnej mierze zależy od nas samych.

 

A.A.

Powrót na górę strony