Aktualności

Puławy: Narkotyki w szkole - jak uniknąć zagrożeń.

Data publikacji 29.01.2010

Wczoraj w Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. A.J. Czartoryskiego w Puławach odbyło się spotkanie z młodzieżą. Przedstawiciel puławskiej policji wraz z funkcjonariuszem Izby Celnej w Białej Podlaskiej przybliżali licealistom problematykę narkomanii i związanych z nią zagrożeniami. Młodzi ludzie dowiedzieli się jakie są skutki zażywania narkotyków, jakie sankcje grożą za posiadanie, wytwarzanie i ich sprzedaż. Główną atrakcja był pokaz wyszkolonego psa, który miał za zadanie odnaleźć ukryte narkotyki...

Wczoraj w  Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. A.J. Czartoryskiego w Puławach odbyło się spotkanie z młodzieżą.  Przedstawiciel puławskiej policji wraz z  funkcjonariuszem Izby Celnej w Białej Podlaskiej przybliżali licealistom problematykę narkomanii i związanych z nią zagrożeniami.  Młodzi ludzie dowiedzieli się jakie są skutki zażywania narkotyków, jakie sankcje grożą za posiadanie, wytwarzanie i ich sprzedaż. Główną atrakcja był pokaz wyszkolonego psa, który miał za zadanie odnaleźć ukryte narkotyki.
 
         Wczorajsze spotkanie to efekt inicjatywy  młodzieży oraz dyrekcji LO im. Ks. A.J. Czartoryskiego w Puławach.  Problematykę narkomanii przybliżali licealistom funkcjonariusz puławskiej komendy oraz przedstawiciel Wydziału Zwalczania Przestępczości Izby Celnej w Białej Podlaskiej.  Młodzi ludzie dowiedzieli się jakie są skutki zażywania narkotyków, jakie sankcje grożą za posiadanie, wytwarzanie i ich sprzedaż. Główną atrakcja był pokaz wyszkolonego psa, który miał za zadanie odnaleźć ukryte narkotyki.
Na koniec spotkania zaprezentowano  akcję  wyszkolonego psa służbowego, który miał za zadanie odnaleźć ukryte narkotyki. Podczas prezentacji Labrador służący na co dzień z celnikami bez problemu podjął trop marihuany.  Podczas spotkań ze specjalistami dowiedziała się, że  nie ma narkotyków, które nie uzależniają, a posiadanie nawet najmniejszej ich ilości jest zakazane.
              
              
Policja często odnotowuje przestępstwa dot. przestępczości narkotykowej. Niepokojący jest fakt, iż młodzi  ludzie aby zdobyć pieniądze na narkotyki dokonują innych przestępstw np. kradzieży, rozboi, pobić. Policjanci odnotowują  znaczny wzrost liczby dzieci i młodzieży sięgających po narkotyki. Tylko w zeszłym roku w woj. lubelskim zarzuty z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii usłyszało blisko 1,2 tys. osób, wśród nich było 124 osoby nieletnie. Aby uświadomić młodzieży konsekwencje prawne związane z narkotykami  omówiono przepisy karne ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
 

Pamiętaj!
O pojawieniu się narkotyków należy zawsze powiadomić opiekuna lub osobę dorosłą oraz o tym fakcie powiadomić Policję. Posiadanie nawet najmniejszej ilości narkotyków zagrożone jest kara od 1 do 5 lat więzienia; produkcja oraz handel narkotykami zagrożone są kara więzienia do lat 10. Udzielanie innej osobie narkotyku, albo nakłanianie do jego użycia zagrożone jest kara więzienia do lat 5.

M.K.
Powrót na górę strony