Aktualności

KWP: Lubelska Policja w ochronie zabytkowych obiektów sakralnych

Data publikacji 19.11.2009

"Ochrona zabytkowych obiektów sakralnych" to temat spotkania Wojewódzkiej Grupy Roboczej do spraw przeciwdziałania przestępczości przeciwko dobrom kultury oraz przeciwpożarowego zabezpieczenia zabytków na terenie województwa lubelskiego, które odbyło się dziś w Komendzie Wojewódzkiej Policji.

„Ochrona zabytkowych obiektów sakralnych” to temat spotkania Wojewódzkiej Grupy Roboczej do spraw przeciwdziałania przestępczości przeciwko dobrom kultury oraz przeciwpożarowego zabezpieczenia zabytków na terenie województwa lubelskiego, które odbyło się dziś w Komendzie Wojewódzkiej Policji.
 
W trakcie spotkania roboczego które odbyło się dziś w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie uczestnicy podsumowali działania Wojewódzkiej Grupy Roboczej za ubiegły rok oraz dokonali analizy jej funkcjonowania na przestrzeni 8 lat. Pomimo, że skala zagrożenia tego typu przestępczością jest niewielka, poniesione w wyniku tych przestępstw straty materialne i kulturowe są bezcenne. Zabytki to przedmioty unikatowe, niepowtarzalne, których nie można odtworzyć czy zastąpić nowymi. Żadna kwota pieniędzy nie zrównoważy utraconego działa sztuki bowiem ich prawdziwa wartość historyczna i kulturowa ściśle związana jest z datą powstania.

              
 
        Na terenie naszego kraju znajduje się  ponad 2,5 tys. obiektów tego rodzaju, w tym 1729 drewnianych kościołów. Zabytkowe świątynie stanowią ogromną wartość kulturową i historyczną. Niestety, zmiany kulturowe zachodzące w naszym kraju w latach 80 i 90 ubiegłego stulecia spowodowały, iż systematycznie zaczęła wzrastać liczba przestępstw, a szczególnie tych przeciwko dobrom kultury narodowej.
 
        Ponownie podkreślono wagę dokumentowania posiadanych zbiorów. Jest to nie tylko zabezpieczenie właścicieli czy administratorów na wypadek kradzieży, ale także niezbędny materiał identyfikacyjny dla Policji. Dokumentacja wykonana w postaci opisowej, wzbogacona o barwne fotografie przedmiotów jest podstawą efektywnych działań Policji, wykorzystywaną nie tylko podczas identyfikacji, gdy dzieło zostanie już znalezione, ale dużo wcześniej, w fazie zgłoszenia kradzieży i rozpoczęcia przez Policję poszukiwań utraconych zabytków. 
         

            
 
        W ubiegłym roku policjanci wchodzący w skład grupy, we współpracy z regionalnymi konserwatorami zabytków dokonali wytypowania najcenniejszych zabytków ruchomych utraconych w ciągu ostatnich 20 lat na terenie województwa lubelskiego. Na podstawie dokumentacji będącej w posiadaniu konserwatorów została dokonana rejestracja tych przedmiotów w bazie Ośrodka Ochrony Zbiorów Publicznych i bazie Interpolu w Lyonie. W maju 2009 roku na terenie Białegostoku zostały odzyskane figurki aniołków pochodzące z 1750 roku utracone w dniu 1 sierpnia 2004 roku z kościoła w Chełmie. Na terenie Warszawy w jednym z domów aukcyjnych policjanci zabezpieczyli „figurki aniołków w zbrojach” skradzione w wyniku włamania do kościoła w Częstoborowicach w powiecie świdnickim w kwietniu 2004 roku.
 
       Jak podkreślali prelegenci z roku na rok stan zabezpieczenia obiektów sakralnych systematycznie poprawia się. Prowadzone są remonty obiektów, podczas których wymieniana jest stara instalacja elektryczna i odgromowa oraz poprawiane są zabezpieczenia mechaniczne.

             

      Administratorzy starają się wyposażać kościoły w nowy podręczny sprzęt gaśniczy, a nawet sygnalizacje alarmowe co skutecznie odstrasza przestępców i pozwala chronić dziedzictwo narodowe.
J.D.
Powrót na górę strony