Aktualności

KWP: Uwaga posiadacze broni palnej gazowej

Data publikacji 03.11.2009

Policjanci przypominają, że każda osoba posiadająca pozwolenie na broń do ochrony osobistej ( w tym palną gazową) na podstawie art.15 ust. 4 Ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji - zobowiązana jest raz na 5 lat przekazać organowi Policji aktualne orzeczenie lekarskie i psychologiczne. Do przeprowadzenia badań i wydania orzeczeń lekarskich i psychologicznych są upoważnieni lekarze i psychologowie wpisani do rejestru komendanta wojewódzkiego Policji. Osoba, która nie jest zainteresowana dalszym posiadaniem broni gazowej i chce zrezygnować z pozwolenia na broń gazową winna zgłosić się do Wydziału Postępowań Administracyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie ul. Narutowicza 73.

Policjanci przypominają, że każda osoba posiadająca pozwolenie na broń do ochrony osobistej ( w tym palną gazową) na podstawie art.15 ust. 4 Ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji – zobowiązana jest raz na 5 lat przekazać organowi Policji aktualne orzeczenie lekarskie i psychologiczne. Do przeprowadzenia badań i wydania orzeczeń lekarskich i psychologicznych są upoważnieni lekarze i psychologowie wpisani do rejestru komendanta wojewódzkiego Policji. Osoba, która nie jest zainteresowana dalszym posiadaniem broni gazowej i chce zrezygnować z pozwolenia na broń gazową winna zgłosić się do Wydziału Postępowań Administracyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie ul. Narutowicza 73.
 
 
Zgodnie z obowiązującymi przepisami każda osoba posiadająca pozwolenie na broń do ochrony osobistej ( w tym palną gazową) na podstawie art.15 ust. 4 Ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji – zobowiązana jest raz na 5 lat przekazać organowi Policji aktualne orzeczenie lekarskie i psychologiczne. Aktualny wykaz uprawnionych lekarzy i psychologów oraz wszelkie informacje dotyczący pozwoleń na broń znajduje się na stronie internetowej KWP w Lublinie
Koszt wykonania orzeczeń lekarskich i psychologicznych wynosi około 400 zł.
 
Policjanci przypominają, że broń i amunicję zgodnie z § 5 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 3 kwietnia 2000 r. powinna być przechowywana w kasetach metalowych na trwale przymocowanych do elementów konstrukcyjnych budynku lub metalowych szafach albo sejfach, posiadających zamki atestowane. Policja przeprowadza czynności kontrolne jak wypełniany jest przez posiadaczy broni obowiązek właściwego przechowywania broni.
             Osoba która przechowuje broń i amunicję w sposób umożliwiający dostęp do nich osób nieuprawnionych, na podstawie  art. 51 ust.2 pkt. 7 Ustawy o broni i amunicji - podlega karze aresztu lub grzywny.
 
            Osoby zainteresowane dalszym posiadaniem broni palnej gazowej zobowiązane są do niezwłocznego dostarczenia w/w orzeczeń do Wydziału Postępowań Administracyjnych KWP w Lublinie.
           Osoba, która nie jest zainteresowana dalszym posiadaniem broni gazowej i chce zrezygnować z pozwolenia na broń gazową winna zgłosić się do Wydziału Postępowań Administracyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie ul. Narutowicza 73, wraz z posiadaną bronią i amunicją oraz z książeczką Pozwolenie na broń lub Legitymacja posiadacza broni”. Broń zostanie wyzłomowana lub przekazana do depozytu, a akta broni ostatecznie rozliczone. Osoby, które nie mogą osobiście stawić się w KWP w Lublinie ( np. ze względów zdrowotnych) – mogą broń, amunicję i legitymację przekazać za pośrednictwem najbliższej komendy powiatowej lub miejskiej Policji wraz ze stosownym oświadczeniem o rezygnacji z dalszego posiadania pozwolenia na broń palną gazową.
           Szczegółowe informacje dotyczące broni palnej gazowej można uzyskać pod nr telefonu 081- 535 43 04.
 
 
Powrót na górę strony