Aktualności

KWP: Poruszyli wyobraźnię

Data publikacji 06.10.2009

Policjanci poruszają wyobraźnię użytkowników dróg. 15 wymownych plakatów z przedstawioną refleksją nad dramatem i ulotnością życia już pojawiło się na przyulicznych bilbordach. Akcja prowadzona jest w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej "Użyj wyobraźni".

Policjanci poruszają wyobraźnię użytkowników dróg. 15 wymownych plakatów z przedstawioną refleksją nad dramatem i ulotnością życia  już pojawiło się na przyulicznych bilbordach. Akcja prowadzona jest w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej "Użyj wyobraźni".

 

W okresie minionych 8 miesięcy b.r. roku na drogach województwa lubelskiego doszło do 1355 wypadków, w wyniku których 189 osób zostało zabitych a 1777 zostało rannych. Statystyki pokazują, że szczególnie narażeni na skutki zdarzeń drogowych są piesi, rowerzyści i motocykliści, którzy nie tylko są pokrzywdzonymi ale niejednokrotnie swoim zachowaniem przyczyniają się do zaistnienia zdarzeń drogowych.
Szczególnie niebezpiecznie na drogach jest w okresie jesienno-zimowym. Szybko zapadający zmierzch , śliskie i mokre  nawierzchnie, słabo widoczni piesi i rowerzyści – to wszystko  przyczynia się do wzrostu tragedii na drogach.
Policjanci dbając o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego postanowili dotrzeć do ich wyobraźni, by zwrócić uwagę na najbardziej niebezpieczne zachowania na drogach. Na ulicach Lublina, Łęcznej i Prawiednikach na przyulicznych bilbordach pojawiło się przed kilkoma dniami kilkanaście kolorowych plakatów.
Towarzyszą im trzy motywy przewodnie: dla młodzieży przygotowano "Parking dla najszybszych" z trumnami na kółkach, dla starszych - motyw osieroconego dziecka, zaś  dla najmłodszych odbiorców - rówieśnicy wyposażeni w elementy odblaskowe.
                     
Pomysł takiego dotarcia do użytkowników dróg należał do policjantów drogówki KWP w Lubinie. Ciągłe apele o zdrowy rozsądek nie zawsze bywają skuteczne. Ten dosyć nietypowy sposób nakłonienia do ostrożności na drodze miał na celu pobudzenie wyobraźni i refleksji nad wartością  i ulotnością życia, nad dramatem, który przeżywa rodzina po utracie bliskiej osoby, w wyniku bezsensownej śmierci na drodze.
Policjanci zapowiadają, że takich plakatów na drodze pojawi się jeszcze więcej. Łącznie przygotowano ich 40. Będą skłaniały do refleksji  i nakłaniały do właściwego zachowania przez całą jesień aż do grudnia.  



     Sezon jesienno-zimowy to dla policjantów drogówki szczególny okres wzmożonej pracy . Policjanci z Włodawy już zapowiedzieli, że będą zwracać uwagę na korzystanie z dróg przez pieszych i rowerzystów oraz przestrzeganie przez nich przepisów ruchu drogowego. W szczególności będą reagowali na przypadki:
- przechodzenia przez jezdnię poza przejściem dla pieszych,
- wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
- wchodzenie na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi,
 - braków w obowiązkowym oświetleniu rowerów, motorowerów i pojazdów zaprzęgowych - jazdy w porze nocnej bez oświetlenia.                     
W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników dróg funkcjonariusze przypominają zarówno pieszym jak i kierującym rowerami lub motorowerami o korzystanie w porze wieczorowo-nocnej z kamizelek odblaskowych. Po zmierzchu osoby noszące kamizelki odblaskowe są widoczne ze znacznie większej odległości – daje to czas kierującym pojazdami na zauważenie pieszych lub rowerzystów i podjęcie w porę manewrów ich ominięcia.
                  
                              
Przypominamy, iż zgodnie z art. 43.2 Ustawy Prawo o ruchu drogowym dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, jest obowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego.

Policjanci mają nadzieje, że zwiększy się świadomość kierowców, co w dużym stopniu pozwoli wyeliminować niepotrzebne ryzyko i brawurę. Bezpieczeństwo na drodze zależy od zachowania każdego z nas. Wystarczy tylko użyć wyobraźni.
M.D.K.
A.W.
Powrót na górę strony