Aktualności

KWP: Przełom w śledztwie w sprawie wybuchu przy ul. Glinianej (Film)

Data publikacji 16.09.2009

Po trzech miesiącach śledztwa policjanci ze specjalnej grupy śledczej powołanej przez Komendanta Głównego Policji ustalili osoby odpowiedzialne za zlecenie, skonstruowanie i podłożenie ładunków wybuchowych przy ul. Glinianej w Lublinie. Zatrzymano pięciu podejrzanych. Prokuratura postawiła im zarzuty spowodowania eksplozji materiałów wybuchowych zagrażających życiu i mieniu w wielkich rozmiarach. Grozi im kara pozbawienia wolności do lat 10.

Po trzech miesiącach śledztwa policjanci ze specjalnej grupy śledczej powołanej przez Komendanta Głównego Policji ustalili osoby odpowiedzialne za zlecenie, skonstruowanie i podłożenie ładunków wybuchowych przy ul. Glinianej w Lublinie. Zatrzymano pięciu podejrzanych. Prokuratura postawiła im zarzuty spowodowania eksplozji materiałów wybuchowych zagrażających życiu i mieniu w wielkich rozmiarach. Grozi im kara pozbawienia wolności do lat 10.
                               ZOBACZ FILM1
                                                                                                     04.06.2009
                                    ZOBACZ FILM 2
                                           16.09.2009
Wczoraj Lubelscy policjanci zatrzymali pięciu mężczyzn w wieku od 17 do 42 odpowiedzialnych za spowodowanie wybuchu w bloku przy ul. Glinianej. W śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Lublinie określono rolę poszczególnych zatrzymanych oraz motywy ich działania. Dzisiaj zapadną decyzje w zakresie stosowanych środków zapobiegawczych.
Przypomnijmy do zdarzenia doszło 4 czerwca br. około godz. 01: 30 w jednym z bloków przy ul. Glinianej w Lublinie. Mieszkańców bloku obudził potężny huk. Siła wybuchu była tak duża, że z okien bloku powypadały szyby. Eksplozja zniszczyła w największym stopniu jedno z mieszkań na pierwszym piętrze. Poszkodowanych zostało również kilka sąsiednich pomieszczeń. Z sześciu pobliskich mieszkań powypadały drzwi, zniszczone zostały korytarze.
                        
 Policyjni pirotechnicy ustalili, że pod jedno z mieszkań został podłożony ładunek wybuchowy. W okolicy bloku pod garażem ujawniono torbę foliową. To był ładunek wybuchowy, który nie eksplodował. O wielkim szczęściu mogą mówić trzy młode osoby, które znajdowały się w najbardziej zniszczonym mieszkaniu i nie odnieśli żadnych obrażeń. Z opinii biegłych wynika, bowiem, że istniało bezpośrednie zagrożenie życia dla wszystkich osób, które mogły się znaleźć na korytarzach swoich mieszkań lub na klatce schodowej. Policjanci ustalili, że młodzi ludzie od kilku miesięcy wynajmowali mieszkanie od jednego z mieszkańców woj. podkarpackiego.
Tuż po tym zdarzeniu Komendant Główny Policji gen. insp. Andrzej Matejuk powołał specjalną grupę złożoną z najbardziej doświadczonych policjantów, która wspólnie z ekspertami kryminalistycznymi prowadziła czynności w śledztwie wszczętym przez Prokuraturę Okręgową w Lublinie. Policjanci zdobyli dowody świadczące o tym, że ładunki wybuchowe zostały podłożone na zlecenie konkretnej osoby. Ustalono również osoby, które ładunki skonstruowali i je podłożyli.
          
          
Wczoraj policjanci z Wydziału Kryminalnego wspierani przez kolegów z Centralnego Biura Śledczego i lubelskich antyterrorystów zatrzymali pięciu mężczyzn odpowiedzialnych za spowodowanie wybuchu w bloku. Zaskoczeni kompletnie mężczyźni nie stawiali oporu.   
             
                                              
                                                                     
Zatrzymania odbywały się przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności i brali w nich udział lubelscy antyterroryści – specjaliści z zakresu pirotechniki. Pomocy przy tych czynnościach udzielali również policjanci z Wydziału do Zwalczania Aktów Terroru CBŚ KGP, którzy przy pomocy specjalistycznego sprzętu poszukiwali mikrośladów materiałów wybuchowych. Przy zatrzymanych oraz w ich miejscu przebywania nie ujawniono substancji, które mogłyby służyć do konstrukcji materiałów wybuchowych. Szczególne środki ostrożności zastosowano wobec jednego z doprowadzanych, który należy do osób czynnie uprawiających nietypową dyscyplinę sportowa „le parkur”.
                 
Policjanci zabezpieczyli samochód należący do jednego z podejrzanych, którego pola indentyfikacyjne noszą cechy przerabiania. Ponadto u podejrzanego 42-latka policjanci zabezpieczyli na poczet przyszłych kar mienie o wartości 58 tys. złotych.
Wszyscy zatrzymani będą odpowiadać za spowodowanie eksplozji materiałów wybuchowych, które zagrażało życiu i zdrowiu wielu osób i mieniu w wielkich rozmiarach. Grozi im kara pozbawienia wolności do lat 10. Żadna z zatrzymanych osób nie była dotychczas karana.
Przy okazji tej realizacji policjanci zatrzymali także dwóch mężczyzn podejrzanych o rozprowadzanie narkotyków. Zabezpieczono kilkanaście gramów marihuany. Sprawa zostanie wyłączona do odrębnego prowadzenia.
 J.W.
 
Powrót na górę strony