Aktualności

KWP: Lubelska Policja walczy z przestępczością narkotykową (Film)

Data publikacji 10.09.2009

Policjanci województwa lubelskiego codziennie walczą z przestępczością narkotykową i wszelkimi jej przejawami. Zatrzymują dilerów i likwidują plantacje narkotyków. Od 1 września narkotykowi przestępcy będą zapewne chcieli pozyskać swoich odbiorców nie tylko wśród studentów ale także wśród uczniów szkół średnich, gimnazjalnych a nawet podstawowych. Dlatego od kiedy dzieci i młodzież zasiadła w szkolnych ławkach, policjanci dbają by narkotykowi ?szkolni dilerzy? również zasiedli? ale za kratkami

Policjanci województwa lubelskiego codziennie walczą z przestępczością narkotykową i wszelkimi jej przejawami. Zatrzymują dilerów i likwidują plantacje narkotyków. Od 1 września narkotykowi przestępcy będą zapewne chcieli pozyskać swoich odbiorców nie tylko wśród studentów ale także wśród uczniów szkół średnich, gimnazjalnych a nawet podstawowych. Dlatego od kiedy dzieci i młodzież zasiadła w szkolnych ławkach, policjanci dbają by narkotykowi „szkolni dilerzy” również zasiedli… ale za kratkami.
                                    ZOBACZ FILM
 
          Lubelska policja mając na uwadze nasilającą się w czasie szkolnym przestępczość związaną z produkcją i handlem narkotykami, wypowiedziała wojnę producentom i dilerom uzależniających i śmiercionośnych substancji. Należy dodać, że niewątpliwie negatywny aspekt tego rodzaju przestępczości i brak akceptacji wśród społeczeństwa dla zjawiska narkomanii, sprzyja ustalaniu sprawców tego rodzaju przestępstw. We wszystkich komendach miejskich i powiatowych garnizonu lubelskiego funkcjonują sekcje i referaty zajmujące się tylko przestępczością narkotykową. Prawie codziennie policjanci zatrzymują dilerów narkotykowych lub osoby posiadające narkotyki.
 
 
          Policjanci do końca sierpnia br ujawnili 997 przestępstw narkotykowych. Zatrzymali 709 podejrzanych z czego 80 stanowiły osoby nieletnie. Jak wynika z policyjnych statystyk, w ubiegłym roku funkcjonariusze ujawnili ponad 372 kg słomy makowej oraz 354 krzaki roślin konopi indyjskich. Ponadto policjanci zabezpieczyli blisko 13 kg suszu marihuany o czarnorynkowej wartości prawie 520 tys. złotych oraz ponad 2 kg amfetaminy o czarnorynkowej wartości blisko 82 tys. złotych. W ręce funkcjonariuszy trafiły również tabletki ecstasy. W ubiegłym roku zabezpieczono łącznie ponad 1600 sztuk tego narkotyku.
 
           Tylko od 1 września tego roku policjanci zanotowali znaczne sukcesy w walce z przestępczością narkotykową. Poniżej przedstawiliśmy kilka przykładów świadczących o dużym zaangażowaniu i determinacji policji w zwalczaniu tej kategorii przestępstw.
  • Policjanci do Walki z Przestępczością Narkotykową Komendy Miejskiej Policji w Lublinie zatrzymali wczoraj 23-latka, który w swoim mieszkaniu posiadał częściowo wysuszoną roślinę konopi indyjskich. Z suszu nielegalnej rośliny można było uzyskać około 80 porcji gotowego narkotyku. Policjanci idąc dalszym tropem pojechali do jednej z podlubelskich miejscowości. Tam na należącej do 23-latka posesji ujawnili rosnące na polu 152 krzaki marihuany. Ponadto funkcjonariusze w jednym z pomieszczeń gospodarczych ujawnili suszące się już rośliny. Właściciel został zatrzymany w policyjnym areszcie.
 
  • Policjanci z IV Komisariatu zatrzymali 20-letniego mieszkańca Lublina, który usiłował wprowadzić do obrotu blisko 47 gram amfetaminy. Do zatrzymania doszło we wtorek na jednym z osiedlowych parkingów. Kilka minut wcześniej do policjantów podszedł mężczyzna, który przekazał im informację, że nieznane mu osoby oferowały mu do sprzedaży znaczne ilości narkotyków. Kiedy mundurowi podeszli do samochodu w którym siedzieli mężczyźni, jeden z nich odrzucił w zarośla pakunek. Okazało się, że były w nim znaczne ilości amfetaminy. Policjanci zapowiadają, że sprawa ma charakter rozwojowy ponieważ przy mężczyźnie ujawniono kilka dokumentów należących do innych osób. Funkcjonariusze sprawdzają teraz w jakich okolicznościach mężczyzna wszedł w posiadanie dokumentów oraz narkotyków.
 
  • Kryminalni z KPP w Lubartowie zlikwidowali nielegalną uprawę konopi indyjskich. 39 krzaków odurzających roślin o wymiarach przekraczających 1,5 metra, zasadzonych było w gęsto porośniętym młodniku sosnowym.  Niektóre sadzonki przywiązane były do drzew sznurkami, aby lepiej rosły. Policjanci zauważyli, że plantacja była regularnie pielęgnowana, a rośliny podlewane i nawożone dlatego rozpoczęli obserwować okolicę. Wiedzieli, że „plantatorzy” muszą się pojawić na swoim poletku.   Ich cierpliwość zaowocowała gdy na miejscu pojawili się młodzi mężczyźni. Mieli ze sobą pojemniki z cieczą, którą zaczęli podlewać rośliny. Teraz czterem 19-latkom z Lubartowa za nielegalną uprawę konopi indyjskich grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.
 
  • Kryminalni  z Puław zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w pobliżu szkoły w Osinach hodowali krzak marihuany. ”Hodowcami” okazali się dwaj mieszkańcy Osin w wieku 18 i 19 lat. Obydwaj wpadli w ręce policjantów o północy, kiedy wybrali się po gałęzie nielegalnej rośliny. Marihuany. Młodzi plantatorzy byli nietrzeźwi. Powiedzieli funkcjonariuszom że marihuanę „na własny użytek” zasadzili kilka dni po zakończeniu roku szkolnego. Teraz za uprawę konopi indyjskich odpowiedzą przed sądem. Nawet za tak małą ilość grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.
 
  • Ponad 2500 porcji marihuany odnaleźli policjanci w mieszkaniu 32-letniego mieszkańca Radzynia Podlaskiego. Kiedy mundurowi weszli do jego mieszkania, już w przedpokoju zauważyli słoik z podejrzanym suszem. Jak się okazało była to marihuana. Policjanci postanowili przeszukać całe mieszkanie. Kolejny słoik z narkotykami stał w pokoju. Na balkonie natomiast funkcjonariusze ujawnili suszące się liście konopi indyjskich. Jednak najwięcej narkotyku, mężczyzna trzymał w łazience. Tam woreczki z suszem kryminalni odnaleźli pod zabudową wanny. Kolejne woreczki policjanci odnaleźli w specjalnie wykonanym schowku za muszlą klozetową. Łącznie mundurowi odnaleźli i zabezpieczyli około 640 gram suszu marihuany oraz 23 gramy nasion. Taka ilość marihuany może pozwolić do wprowadzenia na rynek ponad 2500 porcji narkotyków o czarnorynkowej wartości ponad 25.000 złotych.   Mężczyzna już usłyszał zarzuty. Za posiadanie znacznych ilości narkotyków grozi do 8 lat pozbawienia wolności.
 
 
  • Chełmscy policjanci zatrzymali 27-letniego pracownika jednego z komisów z telefonami. Mężczyzna pod ladą trzymał marihuanę z której można było przygotować 24 porcje narkotyku. Jak się okazało nie był to jedyny susz jaki posiadał mieszkaniec Chełma. Funkcjonariusze w jego samochodzie odnaleźli jeszcze ponad 100 porcji tego narkotyku. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Z ustaleń mundurowych wynika, że mógł on sprzedawać nielegalną substancję osobom nieletnim. Za to przestępstwo grozi kara 15 lat więzienia.
 
  • Świdniccy policjanci podczas obserwacji jednego z parkingów handlowych zauważyli osobowego forda w którym siedziało pięciu mężczyzn. Podczas legitymowania u jednego z mężczyzn funkcjonariusze ujawnili ponad 2 gramy marihuany. 22–letni właściciel nielegalnej substancji trafił do policyjnego aresztu. Już wkrótce za posiadanie narkotyków odpowie przed sądem. Za to przestępstwo grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.
 
  • Zamojscy wywiadowcy zatrzymali wczoraj pięciu młodych mężczyzn. W trakcie przeszukania samochodu, którym się poruszali funkcjonariusze odnaleźli na wycieraczce szklaną lufkę z zawartością marihuany oraz pakiet z folii aluminiowej z narkotycznym zielem. W sumie policjanci zabezpieczyli ponad 0.5 grama narkotyku. Żaden z nich nie przyznał się do posiadania narkotyków dlatego wszyscy trafili do policyjnego aresztu. Dziś wszyscy zostaną przesłuchani. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem posiadanie narkotyków jest zabronione. Grozi za to do 3 lat pozbawienia wolności.
 
        Policjanci lubelskiego garnizonu prowadzą również działalność profilaktyczną. Profilaktyka ta zaczyna się już w klasach I szkół podstawowych. Policjanci biorą udział w zajęciach szkolnych gdzie uświadamiają uczniom jak wielkim zagrożeniem dla ich życia i zdrowia jest zażywanie narkotyków.
       Z policyjnych spostrzeżeń wynika, że uzależnienie się od narkotyków szczególnie przez dzieci i młodzież najczęściej prowadzi do konfliktu z prawem. Brak własnych dochodów powoduje, że uzależnieni dokonują włamań, kradzieży, rozbojów i wymuszeń po to, by zdobyte w ten sposób pieniądze przeznaczyć na kolejną "działkę" narkotyku.
 
      Narkotykowi przestępcy swoją bezwzględnością w handlu środkami odurzającymi spowodowali, że policja nie może i nie pozostaje obojętna w zwalczaniu tego procederu, dlatego lubelscy policjanci dołożą wszelkich starań aby życie producentów i handlarzy narkotykowych stało się uciążliwe, a w ich podświadomości tkwiła myśl o nieuchronności kary za popełnione przestępstwa.
 
Dbając o wzrost bezpieczeństwa mieszkańców naszego regionu, a w szczególności dzieci i młodzieży, lubelscy policjanci zachęcają do współpracy w zakresie wykrywania nielegalnych upraw roślin, które są podstawą do produkcji narkotyków. Dlatego też zwracamy się z apelem i jednocześnie udostępniamy numery telefonów (695-881-247 lub 081/535-50-30)  pod którymi całkiem anonimowo osoby, które posiadają wiedzę w tym zakresie mogą ją przekazać funkcjonariuszom z Wydziału do Walki z Przestępczością Narkotykową Komendy Miejskiej Policji w Lublinie.
A.A.
Powrót na górę strony