Aktualności

KWP: Policjanci partnerami w projekcie

Data publikacji 28.07.2009

Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie jako partner projektu: ?Wymiana doświadczeń w zakresie bezpieczeństwa uczestników imprez sportowych o randze mistrzowskiej?...

Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie jako partner projektu: „Wymiana doświadczeń w zakresie bezpieczeństwa uczestników imprez sportowych o randze mistrzowskiej”
 
 
Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie wezmą udział w projekcie pod nazwą: „Wymiana doświadczeń w zakresie bezpieczeństwa uczestników imprez sportowych o randze mistrzowskiej”. Projekt ten realizowany przez KWP w Olsztynie, a której partneruje lubelska KWP powstał w ramach programu” Leonardo Da Vinci” .
Program ” Leonardo Da Vinci” jest częścią nowego programu edukacyjnego Unii Europejskiej „ Uczenie się przez całe życie”. Ma na celu promowanie mobilności pracowników na europejskim rynku pracy oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych dla podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Wspiera także rozwiązania zwiększające przejrzystość i uznawalność kwalifikacji zawodowych w krajach europejskich, a także działania wzmacniające jakość kształcenia zawodowego i ustawicznego Rozwój innowacji i modernizacja systemów kształcenia ustawicznego jest realizowana w ramach tzw. projektów tematycznych, natomiast wspieranie mobilności na europejskim rynku pracy odbywa się w ramach projektów wymian i staży.
 
Projekt obejmuje doskonalenie zawodowe 18 funkcjonariuszy Policji z kilku województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego oraz podkarpackiego. Na terenie Niemiec – w siedzibie Policji w Bielefeld oraz Holandii – siedzibie Policji Regionu Limburg- Noord zaplanowano powyższe doskonalenie.

Finansowanie obejmuje także wymianę doświadczeń i doskonalenie zawodowe skierowane do osób odpowiedzialnych za późniejsze kształcenie i szkolenie zawodowe innych funkcjonariuszy Policji tj. trenerów, osób odpowiedzialnych za planowanie szkolenia oraz zarządzanie kadrami.
 
W ramach projektu 7-dniowy staż zagraniczny odbędą dwie grupy 9-osobowe, z których każda uda się do innego kraju – partnera zagranicznego projektu. Z KWP w Lublinie w ramach stażu do krajów partnerskich uda się 4 funkcjonariuszy.
 
Działania będą realizowane do września 2010 r. W tym czasie uczestnicy zapoznają się z praktycznymi aspektami działań partnerów w poniższym zakresie:
 
  1. Prewencyjne zabezpieczanie pobytu i przemieszczanie się uczestników podczas imprez sportowych.
  2. Przygotowanie Policji do prowadzenia działań na wypadek ataku terrorystycznego.
  3. Współdziałanie z pozapolicyjnymi podmiotami w dziedzinie zapewnienia bezpieczeństwa.
  4. Analiza sposobów prowadzenia działań przez pododdziały Policji w sytuacjach kryzysowych.
 
Policjanci liczą na to, że dzięki projektowi:
 
- pozyskają wiedzę oraz doświadczenia posiadane  przez zagranicznych partnerów w zakresie prowadzonych policyjnych działań mających miejsce przy organizacji i zabezpieczaniu szlaków komunikacyjnych związanych z przepływem osób oraz towarów podczas międzynarodowych imprez sportowych.
 
- zmienią się rozwiązania prawne stosowane u partnerów zagranicznych na grunt Polski, a tym samym projekt zapewni optymalne rozwiązania w zakresie migracji ludności podczas odbywania się międzynarodowych imprez sportowych przy kompleksowym rozpoznawaniu i zabezpieczaniu potencjalnych zagrożeń.
 
- powyższe przedsięwzięcie pozwoli na wypracowanie metodologii współpracy z instytucjami i organizacjami współuczestniczącymi w celu osiągnięcia zakładanych zamierzeń. Będzie to również podstawą do wskazania potrzeb w zakresie środków materialnych niezbędnych do realizacji działań policyjnych.
 
      Obserwacja zagranicznych rozwiązań przyczyni się do podniesienia kwalifikacji zawodowych osób w nim uczestniczących,  jak i do rozpowszechnienia wiedzy wśród podmiotów współdziałających oraz innych jednostek Policji. Efektem końcowym projektu będzie sporządzenie i upowszechnienie raportu końcowego oraz szkolenia kaskadowe w ramach jednostek.
 
A.S.
 
 
 
 
 
 
Powrót na górę strony