Aktualności

KWP: Zatrzymana para oszustów internetowych

Data publikacji 05.02.2009

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie wspólnie z policjantami III komisariatu zatrzymali parę oszustów internetowych, działających na jednym z aukcyjnych portali. Jak ustalono, 31-letni mężczyzna i jego 35-letnia znajoma prowadząc fikcyjne transakcje sprzedaży dokonali ponad 20 przestępstw. W sumie przestępcy oszukali klientów na łączną kwotę ponad 15 tys. złotych. Dziś doprowadzeni zostaną do prokuratury. Grozi im kara do 8 lat więzienia.

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie wspólnie z policjantami III komisariatu zatrzymali parę oszustów internetowych, działających na jednym z aukcyjnych portali. Jak ustalono, 31-letni mężczyzna i jego 35-letnia znajoma prowadząc fikcyjne transakcje sprzedaży dokonali ponad 20 przestępstw.  W sumie przestępcy oszukali klientów na łączną kwotę ponad 15 tys. złotych. Dziś doprowadzeni zostaną do prokuratury. Grozi im kara do 8 lat więzienia.
 
 
         Policjanci realizując wcześniejsze ustalenia dotyczące oszustw internetowych za pośrednictwem jednego ze znanych portali, weszli wczoraj na teren jednego z mieszkań przy ul. Nadrzecznej w Lublinie. Zastali tam 31-letniego mieszkańca Warszawy oraz 35-letnią mieszkankę powiatu świdnickiego. W trakcie przeszukania pomieszczeń funkcjonariusze ujawnili dwie jednostki komputerów wyposażone w niezależne łącza internetowe, 10 kart bankomatowych, 16 kart sim, 8 telefonów komórkowych, umowy o prowadzeniu rachunków bankowych, kody aktywacji kont do jednego z portali internetowych, płyty CD zawierające pliki ze zdjęciami przedmiotów wystawianych na sprzedaż oraz zapiski dotyczące prowadzenia przestępczej działalności. Cały sprzęt został zabezpieczony. Zarówno mężczyzna jak i jego znajoma zostali zatrzymani.
 
Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą wspólnie z funkcjonariuszami III komisariatu w trakcie prowadzonego postępowania ustalili, że 31-latek wspólnie ze swoją znajomą dokonywali oszustw internetowych. Przestępcy prowadzili transakcje sprzedaży oferując przenośne komputery, urządzenia do nawigacji samochodowej czy  luksusowe telefony komórkowe. W rzeczywistości wystawiane na sprzedaż przedmioty nigdy nie trafiały do zamawiających.
 
Śledczy ustalili, że przestępczy proceder dwójki oszustów trwał od ponad pół roku. Sprawcy wynajmowali mieszkania, w których przebywali bez zameldowania. Aby uchronić siebie przed identyfikacją, korzystali z kawiarenek  internetowych i radiowych. Na portalu internetowym rejestrowali konta, które przeznaczone były do wystawiania „oszukańczych”  aukcji. Jako użytkownicy kont wskazywane były osoby o fikcyjnych danych przyporządkowane do faktycznie istniejących adresów.
 Przestępcy kusili klientów bardzo atrakcyjną ceną. Pieniądze przelewane przez nabywców trafiały na klika bankowych kont przestępców. Sprawcy sporadycznie kontaktowali się z klientami przez telefon. W większości przypadków kontakt odbywał się przez pocztę elektroniczną. Za każdym razem oszuści używali innych skrzynek pocztowych.
 
Dotychczas policjanci ustalili 13 postępowań prowadzonych na terenie kraju dotyczących przestępczej działalności dwójki oszustów. Jak ustalono, sprawcy mają na koncie dokonanie i usiłowanie 20 oszustw internetowych. Straty spowodowane ich przestępczą działalnością na szkodę pokrzywdzonych sięgają  15 tys. złotych.
 
Policjanci w mieszkaniu wynajmowanym przez zatrzymanych  ujawnili również wiele materiałów świadczących o przygotowaniu nowych oszustw, m. in. niewykorzystane zestawy startowe telefonii komórkowej oraz odręczne zapiski. 31-letni Adam Ż. oraz  35-letnia Ewa Cz. trafili do policyjnego aresztu. Jak się okazało, Ewa Cz. była poszukiwania do ustalenia miejsca pobytu.

 
          Policjanci na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczyli od zatrzymanych pieniądze w kwocie 1700 złotych. Dzisiaj oszuści zostaną doprowadzeni do prokuratury z wnioskiem o tymczasowy areszt. Grozi im kara do 8 lat więzienia.
Powrót na górę strony