Aktualności

KWP: Podsumowanie roku w Lubelskim Garnizonie Policji.

Data publikacji 28.01.2009

Lubelscy policjanci podsumowali swoją służbę w minionym roku. Pozytywne oceny zebrali nie tylko od Kierownictwa KGP ale też od Wojewody Lubelskiego i Prezesa Sądu Okręgowego. Utrzymanie pozytywnych tendencji będzie wyzwaniem dla policjantów w tym roku...

Lubelscy policjanci podsumowali swoją służbę w minionym roku. Pozytywne oceny zebrali nie tylko od Kierownictwa KGP ale też od Wojewody Lubelskiego i Prezesa Sądu Okręgowego. Utrzymanie pozytywnych tendencji będzie wyzwaniem dla policjantów w tym roku.
 
         W podsumowującej miniony rok naradzie udział wziął Pierwszy Zastępca Komendanta Głównego nadinspektor Arkadiusz Pawełczyk, Wojewoda Lubelski Genowefa Tokarska, Wicewojewoda Lubelski Henryka Strojnowska, Wicemarszałek Województwa Jacek Sobczak oraz szefowie prokuratur okręgowych i sądu, a także przedstawiciel prezydenta miasta Lublin. Podczas spotkania przedstawione zostały efekty pracy służb kryminalnych, prewencji, ruchu drogowego oraz logistyki.


        Z zestawienia służb kryminalnych wynika, że policjanci nie narzekają na brak pracy. Co jedenaście minut w naszym województwie dochodzi do przestępstwa. Na szczęście w roku 2008 policjanci zanotowali ponad 5 procentowy spadek przestępstw kryminalnych w porównaniu do roku poprzedniego. W ciągu ostatnich 5 lat przestępczość spadła aż o 23 %. Jednocześnie lubelscy policjanci mogą się pochwalić jedną z najwyższych wykrywalności w kraju, która wynosi 69,9 %. Z naszych danych wynika, że w ocenianym roku w porównaniu do 2007 zanotowaliśmy spadek rozbojów o 99, bójek i pobić o 24, kradzieży z włamaniem o 723, kradzieży o 672, kradzieży samochodu o 73. Przełomem w tym roku jest liczba zatrzymanych osób poszukiwanych, która wynosi 6565. W ubiegłym roku po raz pierwszy policjanci zrealizowali więcej podstaw niż wpłynęło z sądów i prokuratur. Daje to drugie miejsce w kraju. Sukcesem było też rozbicie kilku grup przestępczych zajmujących się przestępczością kryminalną, gospodarczą a także przestępstwami korupcyjnymi.

 

 


Skuteczna walka z przestępcami to też pozbawienie ich bezprawnie nabytego majątku. Z uwagi na to, że przestępcy często w różny sposób starają się ukryć nielegalne dochody Lubelski Komendant Wojewódzki Policji – mł. insp. Dariusz Działo powołuje specjalny Zespół ds. Odzysku Mienia. Priorytetem na przyszły rok będzie utrzymanie pozytywnych tendencji, a także wzrost skuteczności w walce z przestępczością narkotykową, rozbójniczą, przeciwko mieniu oraz tzw. cyberprzestępczością.

        Niepokojącym zjawiskiem w ruchu drogowym jest większa ilość osób zabitych w wypadkach drogowych mimo, że liczba wypadków spadła o 60. W ubiegłym roku zginęło 372 osób, a rok wcześniej 351. Najwięcej wypadków notujemy na drogach powiatowych i krajowych. Drogówka zapowiada walkę z piratami drogowymi. Przy wykorzystaniu videorejestratorów i fotoradarów będą ścigać sprawców wykroczeń, zapowiadają też działania profilaktyczne oraz edukacyjne poczynając od najmłodszych uczestników ruchu drogowego.

  

POBIERZ PREZENTACJĘ


      Ważnym elementem pracy służb prewencji jest skracanie czasu dojazdu policjantów na zgłaszane interwencje. Dzięki wprowadzeniu elektronicznej książki służby dyżurnego można obserwować jaki jest średni czas reakcji na zgłoszenie w poszczególnych powiatach. Służby prewencji w coraz większym stopniu angażowane są do imprez masowych, a w szczególności meczy piłkarskich, gdzie istnieje zagrożenie konfrontacją między poszczególnymi pseudokibicami. Jak podkreślił nadinspektor Arkadiusz Pewełczyk dążeniem Policji jest wprowadzenie takich rozwiązań prawnych by potencjalnym przestępcom nie opłacało się rozrabiać na stadionie.
 
        W ubiegłym roku pełne ręce pracy miały służby logistyczne. Na inwestycje wydano rekordową sumę prawie 29 milionów złotych. Zaowocowało to m.in. oddaniem do użytkowania nowych jednostek Policji w Radzyniu Podlaskim, Komisariatu IV w Lublinie, rozbudowy komendy w Świdniku i adaptacji nowego budynku komendy w Lubartowie.
Dużym sukcesem było przeprowadzenie szeregu przetargów w tym na zakup 600 radiowozów nieznakowanych. Służby łączności i informatyki wyposażyły policjantów w nowoczesne środki łączności i komputery przenośne.
Tabor lubelskich policjantów wzbogacił się o kolejne nowe radiowozy. Zakupiono ich 144. Część jednak taboru została wycofana ze względu na zużycie. W 2008 roku służbowymi pojazdami policjanci przejechali łącznie 18.800.000 km.
 


        Oceniając pracę lubelskiej policji nadinspektor Arkadiusz Pawełczyk wystawił ocenę 5. Podziękował wszystkim za dobrą pracę, mówiąc, że wyzwaniem na ten rok będzie utrzymanie pozytywnych trendów. Nie ukrywał, że będzie to trudnym zadaniem. Policjanci osiągnęli wysoki poziom wykrywalności oraz spadek dynamiki przestępczości oraz to co najważniejsze bardzo wysoki poziom zaufania społecznego przekraczający 70 %. Równie wysoką ocenę pracy wystawiła Wojewoda Lubelski Genowefa Tokarska, która pogratulowała policjantom uzyskanych efektów.
O wysokim poziomie pracy procesowej powiedział Prezes Sądu Okręgowego Krzysztof Wojtaszek. Na koniec głos zabrał komendant Dariusz Działo, który podziękował za dobrą pracę wszystkim policjantom i pracownikom cywilnym.

 


 


 


Powrót na górę strony