Aktualności

KWP: Nietrzeźwi kierowcy sprawcami wypadków

Data publikacji 27.12.2008

Tragicznie rozpoczęła się dzisiejsza doba na drogach naszego województwa. Po północy doszło do dwóch wypadków drogowych, w których śmierć poniosła jedna osoba, zaś cztery zostały ranne. W obydwu przypadkach sprawcami wypadków byli nietrzeźwi kierujący

Tragicznie rozpoczęła się dzisiejsza doba na drogach naszego województwa. Po północy doszło do dwóch wypadków drogowych, w których śmierć poniosła jedna osoba, zaś cztery zostały ranne. W obydwu przypadkach sprawcami wypadków byli nietrzeźwi kierujący.
 
 
         Do tragicznego wypadku doszło dziś około godz. 2.00 w nocy w miejscowości Chodlik pod Opolem Lubelskim. Jak ustalili policjanci, kierujący fordem escortem 21-letni mieszkaniec gm. Karczmiska na prostym odcinku drogi stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w przydrożne drzewo. W wyniku wypadku śmierć na miejscu poniósł jeden z trójki pasażerów – 18-letni mieszkaniec gm. Karczmiska. Kierowca wraz z dwójką pozostałych pasażerów w wieku 17 i 19 lat zostali przewiezieni do szpitala w Opolu Lubelskim. Cała trójka odniosła ogólne potłuczenia. Jak ustalili policjanci, kierujący oplem 21-letni Damian B. był nietrzeźwy. Wynik badania wskazał u niego blisko 2 promile alkoholu w organizmie.
 
      Do kolejnego wypadku, którego sprawcą był nietrzeźwy kierujący, doszło około godz. 2.00 w miejscowości Rudno w powiecie parczewskim. Kierujący bmw -40-letni obywatel Rosji nie udzielił pierwszeństwa przejazdu i zderzył się z jadącym prawidłowo vw passatem, kierowanym przez 18-letnią mieszkankę gm. Wohyń. Na skutek wypadku obrażeń odniosła 22-letnia pasażerka volkswagena, która ze złamaną ręką trafiła do szpitala. Jak się okazało, sprawca wypadku był pijany, miał ponad 2 promile alkoholu we krwi. 40-letni Adlan A., trafił do policyjnego aresztu.
 
 
        W czasie ubiegłorocznych Świat Bożego Narodzenia w Polsce doszło do 470 wypadków drogowych w których zginęły 54 osoby, a 667 zostało rannych. Ponadto Policja zatrzymała 1150 pijanych kierowców ! Ta liczba przeraża!!! Czy w tym roku historia się powtórzy ? Aby nie mieć problemów warto wziąć sobie do serca kilka rad.
·Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, która byłaby akceptowana z punktu widzenia zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego. Czasami wypicie lampki szampana, białego lub czerwonego wina, jednego małego jasnego piwa, drinka lub kieliszka wódki może spowodować nieszczęście na drodze i wejście w konflikt z prawem. Picie alkoholu uniemożliwia bezpieczną jazdę samochodem.
·Alkohol niszczy zdrowie, rujnuje życie osobiste i zawodowe, a w skrajnych przypadkach prowadzi do śmierci.
·Nie wybieraj się samochodem na imprezę, na której będzie podawany alkohol.
·Nie pij przed jazdą samochodem alkoholu.
·Umów się wcześniej, z którymś ze zmotoryzowanych niepijących gości, że odwiezie Cię do domu i kontroluj jego zachowania na imprezie.
·Jeśli jesteś gospodarzem przyjęcia, na którym serwowany jest alkohol zadbaj o bezpieczny powrót zmotoryzowanych gości. Zapewnij im nocleg, zamów taksówkę itp.
·Nie wyśmiewaj się z niepijących i nie nakłaniaj ich do picia.
·Nie chwal się w towarzystwie, że masz mocną głowę do picia, nie podziwiaj za to innych.
·Nie zmuszaj kierowców do obowiązkowego picia toastów.
·Jeśli jesteś pasażerem nigdy nie wsiadaj do samochodu z kierowcą, który pił alkohol.
 
Picie alkoholu uniemożliwi Ci bezpieczną jazdę samochodem

1. Zmniejszy szybkość Twoich reakcji. Od momentu kiedy dostrzeżesz niebezpieczeństwo, zanim właściwie na nie zareagujesz, upływa jakiś czas. Ten czas powinien być jak najkrótszy. Wypicie alkoholu znacznie wydłuża czas reakcji.

2. Ogranicza Twoje pole widzenia. Normalne pole Twojego widzenia obejmuje kąt 180 stopni. Wpływ alkoholu sprawia, że ten kąt zmniejsza się jak składany wachlarz aż dochodzi do widzenia jakby w tunelu. Możesz nie dostrzec pojazdu nadjeżdżającego z bocznej drogi.
 
3. Powoduje błędną ocenę odległości i szybkości. Po wypiciu alkoholu często będzie Ci się wydawać, że drzewo przy drodze i jadący z naprzeciwka samochód są dużo dalej niż w rzeczywistości.
 
4. Powoduje pogorszenie wzroku. Będziesz miał problem z dostrzeganiem szczegółów, znaków, świateł, pieszych i innych pojazdów.
 
5. Pogarsza Twoją koordynację ruchów.Będziesz miał trudności w wykonywaniu dwóch i więcej czynności jednocześnie.
 
6. Alkohol powoduje obniżenie koncentracji. Trudno Ci będzie skupić myśli i uwagę na skomplikowanym zajęciu jakim jest prowadzenie samochodu
 
Źródło: Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych