Aktualności

KWP: Policjanci odzyskali zabytkowe eksponaty

Data publikacji 15.11.2008

Ponad 400 eksponatów stanowiących zabytek archeologiczny pochodzący nawet z okresu sprzed kilkunastu tysięcy lat ujawnili i zabezpieczyli policjanci na terenie powiatu hrubieszowskiego. Jest to wynik przeszukań kilku posesji, na teren których weszli policjanci z Wydziału Kryminalnego i Dochodzeniowo - Śledczego KWP w Lublinie. Znalezione zabytkowe przedmioty, które zostały pozyskane w nielegalny sposób, pochodzą ze stanowisk archeologicznych znajdujących się pod ochroną konserwatorską.

Ponad 400 eksponatów stanowiących zabytek archeologiczny pochodzący nawet z okresu sprzed kilkunastu tysięcy lat ujawnili i zabezpieczyli policjanci na terenie powiatu hrubieszowskiego. Jest to wynik przeszukań kilku posesji, na teren których weszli  policjanci  z Wydziału Kryminalnego i Dochodzeniowo - Śledczego KWP w Lublinie. Znalezione zabytkowe przedmioty, które zostały pozyskane w nielegalny sposób, pochodzą ze stanowisk archeologicznych znajdujących się pod ochroną konserwatorską.
 
            Ujawnienie zabytkowych eksponatów pozyskanych w nielegalny sposób to efekt akcji przeprowadzonej wspólnie przez funkcjonariuszy z Wydziału Kryminalnego i Dochodzeniowo-Śledczego KWP w Lublinie. Policjanci dokonali przeszukań pięciu prywatnych posesji w kilku miejscowościach w gm. Horodło, gm. Werbkowice  i gm. Hrubieszów. Podczas przeszukania pomieszczeń i piwnic policjanci odnaleźli liczne przedmioty pochodzące z nielegalnie prowadzonych wykopalisk archeologicznych. Zabezpieczono m.in. ponad 260 sztuk narzędzi krzemiennych, kilkadziesiąt grotów, tłuczki i siekiery krzemienne, fajki gliniane, szklane paciorki, fragmenty bransolety, narzędzia kościane i liczne fragmenty ceramiki. Te i inne zabytkowe eksponaty policjanci znaleźli u 59-letniego mieszkańca gm. Hrubieszów. Mężczyzna posiadał także granat ręczy typu F1.
             Zdaniem archeologów uczestniczących w czynnościach niektóre z zabytkowych eksponatów mają unikatowy charakter. Wiek zabytków krzemiennych i kamiennych można ocenić na czas od paleolitu (kilkanaście tysięcy lat wstecz), a także neolitu, epoki brązu, okresu rzymskiego aż po czasy średniowiecza. W opinii ekspertów znalezione przedmioty znajdują się w różnym stanie zachowania. Ustalono, że próbowano je amatorsko konserwować. Archeolog z Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie ocenił, że wszystkie zabezpieczone przedmioty są zabytkami prawnie chronionymi Ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Pochodzą one z nielegalnie penetrowanych stanowisk archeologicznych.  
            Policjanci zatrzymali pięciu nielegalnych właścicieli wykopalisk. Są to mężczyźni w wieku od 34-59 lat. Jak się okazało, dwaj z nich: 50-letni Andrzej G. oraz 43-letni Piotr K. w zeszłym roku odpowiadali za nielegalne posiadanie zabytków, za co w lubelskiej prokuraturze usłyszeli zarzuty. Podczas czwartkowego przeszukania zabudowań 50-latka policjanci znaleźli misę, pochodzącą najprawdopodobniej z początków średniowiecza.
         
          
           U 43-latka znaleziono zaś kilka metalowych grotów i zabytkową monetę. Wobec mężczyzn w listopadzie ubiegłego roku zastosowano dozór. Wczoraj prokuratura w Lublinie po przesłuchaniu mężczyzn utrzymała ten środek zapobiegawczy.
 
            Pozostali mężczyźni są w dyspozycji Prokuratury w Hrubieszowie. U 52-letniego mieszkańca gm. Horodło ujawniono także kompletny karabin marki Mauser. Zarówno on jak i 59-latek oprócz naruszenia ustawy o ochronie zabytków odpowiedzą za nielegalne posiadanie broni palnej i amunicji.
Powrót na górę strony