Bierzemy udział w VI Tygodniu Kryminologicznym
Policjanci z KWP w Lublinie biorą udział w VI Tygodniu Kryminologicznym, którego organizatorem jest Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Dla studentów uczelni przygotowano wiele ciekawych atrakcji, m.in. pokaz lubelskich kontrterrorystów, udzielania pierwszej pomocy, czy pokaz wyposażenia policjantów Oddziału Prewencji Policji w Lublinie. Studenci mogli też przenieść się na specjalnie zaaranżowane miejsce wypadku drogowego, gdzie wykładowcy z Ośrodka Szkolenia Policji w Lublinie opowiadali o prawidłowym zabezpieczeniu miejsca zdarzenia.
VI Tydzień Kryminologiczny odbywa się w dniach w dniach 26 – 30 maja b.r. Organizatorem wydarzenia jest Wydział Nauk Społecznych, Katedra Socjologii Ekonomicznej i Cyfrowej, Katedra Socjologii Bezpieczeństwa i Kryminologii oraz Dział Ochrony, Bezpieczeństwa i Higieny Pracy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
W przedsięwzięciu tym bierze udział również Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie, zaś Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie objął to wydarzenie honorowym patronatem.
Pierwszego dnia VI Tygodnia Kryminologicznego swoje wystąpienie zaprezentowali przedstawiciele Wydziału Wywiadu Kryminalnego KWP w Lublinie. Z kolei wczoraj dla studentów Kryminologii dni otwarte przygotowała Komenda Miejska Policji w Lublinie. Chętni mogli zobaczyć najnowsze radiowozy i motocykle, obejrzeć sprzęt wykorzystywany podczas codziennej służby oraz spotkać się z technikiem kryminalistyki. Studenci odwiedzili również funkcjonariuszy pełniących służbę na Posterunku Wodnym zlokalizowanym nad Zalewem Zemborzyckim w Lublinie.
Dziś z kolei tajniki swojej służby pokazali lubelscy kontrterroryści, którzy na obiektach szkoleniowych przy ul. Grenadierów w sposób widowiskowy zaprezentowali swoje możliwości taktyczno-bojowe.
Policjanci pokazali również gościom swoje specjalistyczne wyposażenie, omówili działanie sprzętu i uzbrojenia, którym dysponują podczas prowadzenia swoich niebezpiecznych akcji. Był pokaz specjalistycznego pojazdu wyposażonego w sprzęt do działań minersko-pirotechnicznych. Niektórzy mogli osobiście wczuć się w rolę pirotechnika zakładając dosyć ciężki i niewygodny kombinezon służący w działaniach związanych z neutralizacją niebezpiecznych materiałów.
Swój sprzęt zaprezentowali również funkcjonariusze z Oddziału Prewencji Policji w Lublinie. Studenci mieli okazję zobaczyć m.in. automatyczną wyrzutnię granatów, czy kamery termowizyjne i drony. Policjanci pokazali również jak działa armatka wodna Tajfun, wykorzystywana podczas zabezpieczeń największych meczów piłkarskich.
Studenci obejrzeli także pokaz udzielania pierwszej pomocy.
Na koniec spotkania studenci mogli też przenieść się na specjalnie zaaranżowane miejsce wypadku drogowego, gdzie wykładowcy z Ośrodka Szkolenia Policji w Lublinie opowiadali o prawidłowym zabezpieczeniu miejsca zdarzenia.
nadkomisarz Anna Kamola