„Zwalczanie przestępczości zorganizowanej na wschodniej granicy UE w kontekście nowych wyzwań - konfliktów zbrojnych oraz kryzysu migracyjnego w Europie”
W ramach projektu: „Nowe wyzwania - skuteczne działania - podnoszenie kompetencji Policji w zakresie zwalczania przestępczości zorganizowanej” odbyła się międzynarodowa konferencja pt. „Zwalczanie przestępczości zorganizowanej na wschodniej granicy UE w kontekście nowych wyzwań - konfliktów zbrojnych oraz kryzysu migracyjnego w Europie”. Projekt realizowany jest w partnerstwie z Komendami Wojewódzkimi Policji w Kielcach i Rzeszowie.
W dniach od 13 do 16 maja br. odbywała się międzynarodowa konferencja pt. „Zwalczanie przestępczości zorganizowanej na wschodniej granicy UE w kontekście nowych wyzwań - konfliktów zbrojnych oraz kryzysu migracyjnego w Europie” otwierająca projekt „Nowe wyzwania - skuteczne działania - podnoszenie kompetencji Policji w zakresie zwalczania przestępczości zorganizowanej”. Liderem projektu jest Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie, a partnerami - Komendy Wojewódzkie Policji w Rzeszowie i Kielcach.
W konferencji otwierającej projekt uczestniczyli: Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie młodszy inspektor Tomasz Gil, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach inspektor Jacek Cholewa, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie podinspektor Piotr Stępka, Pan Sebastien Durrmeyer Oficer Łącznikowy Frontexu na Polskę, Czechy i Słowację, przedstawiciele Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, Centralnego Biura Śledczego Policji, Komend Wojewódzkich Policji w Lublinie, Kielcach, Rzeszowie, Białymstoku i Olsztynie, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Komendy Głównej Straży Granicznej, Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji.
Projekt ma charakter ponadregionalny i międzynarodowy. W konferencji uczestniczyli zagraniczni goście- przedstawiciele Narodowej Policji Hiszpańskiej, Policji Rumuńskiej, Policji Słowackiej, Policji Litewskiej, Policji Łotewskiej, Policji w Berlinie oraz Policji i Straży Granicznej z Estonii.
Konferencja „Zwalczanie przestępczości zorganizowanej na wschodniej granicy UE w kontekście nowych wyzwań – konfliktów zbrojnych oraz kryzysu migracyjnego w Europie” odbyła się w regionie, który w ostatnich latach doświadczył bezprecedensowego kryzysu: nielegalnej migracji kierowanej politycznie oraz działalności zorganizowanych grup przestępczych wykorzystujących sytuację kryzysową dla rozwijania przestępczego procederu.
W cieniu konfliktu zbrojonego za naszą wschodnią granicą rośnie skala przemytu, handlu ludźmi oraz innych form przestępczości transgranicznej. Naszym wspólnym zadaniem jest nie tylko identyfikacja tych zjawisk, ale również rozwój współpracy międzynarodowej, wymiana informacji oraz rozwijanie zdolności służb i organów ścigania do skutecznego zwalczania zorganizowanej przestępczości transgranicznej.
Głównym celem projektu jest zwiększenie zdolności Policji w zapobieganiu i zwalczaniu przestępczości transgranicznej i zorganizowanej poprzez organizację międzynarodowych konferencji oraz ćwiczeń praktycznych, szkoleń specjalistycznych oraz kaskadowych.
Realizacja projektu przyczyni się do:
- przeszkolenia negocjatorów policyjnych w zakresie nowoczesnych technik negocjacji policyjnych w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej;
- przeszkolenia funkcjonariuszy Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji z województwa lubelskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego w ramach specjalistycznych szkoleń w zakresie zwalczania przestępczości zorganizowanej;
- wykorzystania zdobytej specjalistycznej wiedzy dot. zwalczania przestępczości zorganizowanej przez funkcjonariuszy Policji;
- nawiązania sieci współpracy w zakresie zwalczania przestępczości transgranicznej i zorganizowanej.
sierżant sztabowy Beata Kieliszek