Identyfikacja ofiar ataku terrorystycznego założeniem szkolenia członków lubelskiej Komórki Regionalnej IV Zespołu DVI
W Janowie Lubelskim trwa szkolenie członków Komórki Regionalnej IV Zespołu DVI (Disaster Victim Identification) funkcjonującej w KWP w Lublinie. Podczas symulowanych działań związanych z wystąpieniem masowego zdarzenia (ataku terrorystycznego podczas świątecznego jarmarku) uczestnicy ćwiczą metodykę prowadzenia identyfikacji zwłok i szczątków ludzkich zgodnie z międzynarodowymi rekomendacjami Interpolu. W szkoleniu biorą udział również Prokuratorzy, przedstawiciele Straży Granicznej oraz Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji. W otwarciu szkolenia udział wziął Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie inspektor Robert Michna.
Prowadzenie czynności dowodowych w miejscu, w którym w katastrofie zginęli ludzie, to bardzo złożone i wymagające czynności. Aby wykonywać je jak najbardziej profesjonalnie i skutecznie, na mocy Decyzji Komendanta Głównego Policji powołano nieetatowy Zespól ds. Identyfikacji Ciał Ofiar do realizacji czynności służbowych ukierunkowanych na identyfikację ciał ofiar katastrof.
W strukturach polskiej Policji funkcjonują Zespoły DVI (Disaster Victim Identification) jako zorganizowane i przeszkolone grupy specjalistów z zakresu oględzin miejsc katastrof z dużą ilością ofiar. Tworzą ją policjanci z pionu dochodzeniowo-śledczego i kryminalnego, znający międzynarodową metodykę rekomendowaną przez Interpol z zakresu pozyskiwania danych pośmiertnych od ofiar i danych przyżyciowych od rodzin osób zaginionych w wyniku katastrofy czy ataku terrorystycznego.
W lubelskim garnizonie Policji działania ukierunkowane na identyfikację ciał ofiar katastrof realizuje utworzona komórka regionalna IV Zespołu DVI funkcjonująca w strukturze Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.
Zespoły DVI uczestniczą w cyklicznych szkoleniach obejmujących wszystkie fazy procesu DVI: oględziny miejsca zdarzenia; zabezpieczanie i dokumentacja danych pośmiertnych, zabezpieczanie i dokumentacja danych przyżyciowych ofiar, uzyskanych od rodzin i znajomych oraz zabezpieczanie materiału referencyjnego do kryminalistycznych badań porównawczych, i wreszcie łączenie i analiza uzyskanych danych post mortem (PM) i ante mortem (AM).
Wczoraj (02 kwietna) rozpoczęło się trzydniowe szkolenie komórki regionalnej IV Zespołu DVI, które odbywa się w Janowie Lubelskim. Jego organizatorem jest Laboratorium Kryminalistyczne KWP w Lublinie, a udział w szkoleniu oprócz funkcjonariuszy Policji biorą także przedstawiciele prokuratury i straży granicznej oraz policjanci z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji.
Otwarcia szkolenia dokonał inspektor Robert Michna – Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie nadzorujący pion służby kryminalnej, który jest kierownikiem komórki regionalnej IV Zespołu DVI.
Trzydniowe szkolenie obejmuje zajęcia teoretyczne oraz praktyczne z zakresu realizacji czynności dotyczących identyfikacji ciał ofiar katastrof.
Pierwszego dnia zajęć prelegenci przedstawili tematykę związaną z prowadzeniem oględzin i sposobami identyfikacji ofiar zdarzeń o charakterze masowym. Podkreślono również istotę zapewnienia bezpieczeństwa w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu funkcjonariuszy na miejscu oględzin oraz właściwej opieki psychologicznej zarówno dla rodzin ofiar, jak i zespołu DVI.
Natomiast dziś (03.04) podczas zajęć praktycznych uczestnicy szkolenia prowadzili symulowane czynności identyfikacyjne na miejscu zdarzenia o charakterze terrorystycznym.
Według scenariusza ćwiczeń, podczas trwającej imprezy plenerowej o charakterze międzynarodowym (jarmark świąteczny) w wystawców oraz zwiedzających i wjeżdża samochód dostawczy. W wyniku wjechania w tłum rozpędzonego samochodu śmierć na miejscu ponosi kilka osób, zaś wiele zostaje rannych. Następnie sprawcy przy użyciu niebezpiecznych przedmiotów pozbawią życia kolejnych uczestników imprezy, po czym odjeżdżają.
W związku ze zdarzeniem masowym, w którym zginęli ludzie, uruchamiane zostają szczegółowe procedury. Służby zabezpieczają miejsce zdarzenia. Podjęta została także decyzja o uruchomieniu zespołu DVI, celem przystąpienia do oględzin, zgodnie z metodyką Interpolu i przepisami krajowymi. Zespół zostaje wyposażony w niezbędne do tego materiały i sprzęt techniki kryminalistycznej.
Ponieważ miejsce zdarzenia obejmuje znaczny teren oraz dużą liczbę ofiar ataku terrorystycznego, zostaje podjęta decyzja o przeprowadzeniu oględzin sektorowych. Powstaje polowy punkt dowodzenia, tymczasowy punkt gromadzenia materiału dowodowego oraz tymczasowy punkt gromadzenia zwłok i szczątków ludzkich. W wyznaczonych sektorach zespoły DVI rozpoczynają oględziny w związku ze śledztwem i identyfikacją ofiar zdarzenia masowego. Zespoły formowane są z funkcjonariuszy wydziałów dochodzeniowo-śledczych i techników kryminalistyki komendy wojewódzkiej, komend miejskich/ powiatowych Policji województwa lubelskiego oraz prokuratorów.
Zadaniem zespołów jest opisanie i zabranie zwłok z miejsca zdarzenia oraz poddanie ich dalszym oględzinom i badaniom, w tzw. tymczasowym prosektorium, zmierzające do szybkiej i skutecznej ich identyfikacji.
Dzisiejsze działania prowadzone przez zespoły DVI obserwował na miejscu inspektor Robert Michna - Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie oraz Naczelnik Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Lublinie młodszy inspektor Bożena Lorek.
Z kolei na piątek (04.04.) przewidziano wykład dotyczący tematyki psychologicznych aspektów pracy z osobą w trakcie uzyskiwania informacji w ramach gromadzenia danych przyżyciowych od członków rodzin osób uznawanych za zaginione.
Uczestnicy szkolenia poddadzą również analizie sporządzoną dokumentację tworząc formularze identyfikacyjne na podstawie wcześniej zebranych danych (AM - danych przedśmiertnych i PM- danych pośmiertnych).
Dzięki szkoleniu uczestnicy poszerzą swoją wiedzę w zakresie sposobów przeprowadzenia czynności dowodowych na miejscu wystąpienia katastrof oraz zbierania informacji niezbędnych do identyfikacji ciał ofiar katastrofy. Takie cykliczne szkolenia umożliwią podnoszenie kompetencji zespołów uczestniczących w oględzinach miejsc przestępstw o charakterze terrorystycznym i katastrof. Celem szkoleń jest wypracowanie i udoskonalanie standardów współpracy pomiędzy prokuratorami i policjantami prowadzącymi na miejscu zdarzenia czynności dochodzeniowo-śledcze oraz identyfikującymi zwłoki zgodnie z wytycznymi Interpolu.
Część materiałów szkoleniowych wykorzystana podczas tego szkolenia została opracowana i przygotowana przez studentów Kryminologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w ramach zajęć pn. „Identyfikacja osób i zwłok”.
nadkomisarz Anna Kamola
Nagranie audio Audiodeskrypcja filmu szkolenie członków lubelskiej Komórki Regionalnej IV Zespołu DVI
This is a modal window.
Pobierz plik Audiodeskrypcja filmu szkolenie członków lubelskiej Komórki Regionalnej IV Zespołu DVI (format mp3 - rozmiar 1.45 MB)