Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Aktualności

„O dziewczynach, które sukienki na mundury zamieniły” - wystawa poświęcona 100-leciu Policji Kobiecej w MDK nr 2 w Lublinie

Data publikacji 08.03.2025

„O dziewczynach, które sukienki na mundury zamieniły” to tytuł wystawy poświęconej 100-leciu Policji Kobiecej, która została zaprezentowana w piątek ( 7 marca) w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Lublinie. W otwarciu wystawy uczestniczyli policjanci KWP w Lublinie, pracownicy MDK oraz zaproszeni uczniowie lubelskich szkół, w tym klas mundurowych.

W tym roku minęło 100 lat od powołania w Polsce Policji Kobiecej. 26.02. 1925 roku po raz pierwszy powołano kobiety do Policji. Pojawienie się kobiet w tej formacji to efekt rozkazu podpisanego przez Komendanta Głównego Policji Państwowej w 1925 roku i jednocześnie efekt starań Polskiego komitetu walki z handlem żywym towarem.

Na czele Policji Kobiecej stanęła Stanisława Filipina Paleolog, która kierowała brygadą sanitarno-obyczajową. Ponieważ po I wojnie światowej pojawiły się nowe przestępstwa, takie jak problemy z młodzieżą, problemy wychowawcze, rodzinne, przestępstwa wobec kobiet,  sutenerstwo i nierząd – zadanie przeciwdziałaniu tego typu zjawiskom – przypisano właśnie policji kobiecej.

Obchody 100-lecia powstania policji kobiecej w Polsce jest inspiracją do organizowania licznych przedsięwzięć, w tym również w lubelskim garnizonie Policji.

Jednym z wydarzeń jest prezentacja wystawy pt. „O dziewczynach, które sukienki na mundury zamieniły”, która od wczoraj dostępna jest w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 przy ul. Bernardyńskiej w Lublinie.

W otwarciu wystawy uczestniczyli w piątek ( 7 marca) policjanci i pracownicy Wydziału Komunikacji Społecznej KWP w Lublinie, pracownicy MDK, uczniowie klas mundurowych z XVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisławy Filipiny Paleolog w Lublinie oraz uczniowie Liceum Ogólnokształcacego oraz Technikum „Lider” w Lublinie.

Sylwetkę komendantki Stanisławy Paleolog przybliżyła uczniom  podinspektor w stanie spoczynku, emerytowana funkcjonariuszka KWP w Lublinie  – Pani Krystyna Sobańska-Stępień, która opowiedziała również o trudach codziennej służby pełnionej przez policjantki Policji Państwowej.

Serdecznie zachęcamy do obejrzenia wystawy!

 

nadkomisarz Anna Kamola

  • Wystawa Policji Kobiecej. Na zdjęciu Stanisława Paleolog
  • p[pracownik domu kultury podczas wystąpienia
  • pani Krystyna Sobańska-Stępień podczas prezentacji wystawy
  • spotkanie podczas prezentacji wystawy w domu kultury
  • uczniowie oglądają wystawę
  • uczestnicy spotkania w domu kultury. Policjanta podczas wystąpienia
  • uczeń ogląda wystawę
  • wystawa poświęcona 100-leciu kobiet w Policji
  • uczennice oglądają wystawę
  • uczennice oglądają wystawę na temat kobiet w Policji
  • część wystawy policji kobiecej
  • uczniowie oglądają wystawę razem z pracownikiem KWP w Lublinie
Powrót na górę strony