Trwają policyjne kontrole autokarów
Rozpoczęły się ferie zimowe, podczas których policjanci ruchu drogowego podejmują działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa wyjeżdżającym. Mundurowi skupiają się na kontroli autobusów i kierowców wiozących dzieci na zimowy wypoczynek. W ciągu ostatniej doby policjanci lubelskiej drogówki przeprowadzili 6 takich kontroli – wszystkie wypadły pomyślnie.
Bezpieczne dotarcie młodzieży i dzieci na zorganizowany zimowy wypoczynek jest priorytetem nie tylko dla ich rodziców, opiekunów, ale także dla policjantów. Troszcząc się o to, aby dzieci podróżowały sprawnym technicznie autokarem, przeprowadzamy kontrole tego typu pojazdów.
Sprawdzamy poziom płynów eksploatacyjnych, zużycie bieżnika opon, sprawność świateł, funkcjonowanie systemów kierowania oraz wyposażenie pojazdu w gaśnicę, czy trójkąt ostrzegawczy. Przedmiotem kontroli są również posiadane przez kierowcę uprawnienia, dokumenty pojazdu oraz stan jego trzeźwości i stan psychofizyczny.
Tak też było dzisiaj rano podczas kontroli wycieczkowych autokarów, które miały zawieść dzieci na zimowy wypoczynek. Takie zgłoszone wcześniej kontrole przeprowadzili policjanci z lubelskiej drogówki na placu przy Al. Zygmuntowskich oraz przy skansenie na Al. Warszawskiej w Lublinie. W ciągu ostatniej doby lubelscy mundurowi przeprowadzili 6 takich kontroli – wszystkie wypadły pomyślnie i wycieczki mogły ruszyć w drogę.
Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przygotowało wykaz miejsc prowadzenia kontroli autobusów oraz kierowców autobusów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek. Wykaz ten zawiera zestawienie punktów z terenu kraju wraz z numerami telefonów kontaktowych, gdzie można uzyskać informacje na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autobusów i kierowców.
Zachęcamy do zgłaszania kontroli autokarów. Po takiej kontroli mamy pewność, że nasze pociechy wyjadą na ferie sprawnym technicznie pojazdem, a wiozący ich kierowca jest trzeźwy i z odpowiednimi uprawnieniami. Kontrolę może zgłosić Policji organizator wyjazdu, rodzice lub opiekunowie.
Dobrym rozwiązaniem jest poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu można uniknąć dłuższego oczekiwania na przyjazd patrolu Policji.
Jednocześnie informujemy, że na stronie bezpiecznyautobus.gov.pl można sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu: dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC.
Jeśli nauczyciel lub rodzic mają podejrzenia dotyczące niesprawności autokaru, bądź zachowanie kierowcy wskazuje, że może znajdować się pod wpływem alkoholu - nie powinien zgadzać się na wyjazd. Wezwany na miejsce policyjny patrol zweryfikuje podejrzenia.
podkomisarz Kamil Karbowniczek