Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Aktualności

Bezpieczne ferie zimowe 2025 na Lubelszczyźnie

Data publikacji 14.02.2025

Rozpoczynają się ferie zimowe, które w naszym województwie będą trwały do 2 marca. Dla większości z nas, zwłaszcza dzieci i młodzieży to wolny czas, który spędzamy aktywnie, poza domem. Pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa, a wtedy unikniemy zagrożeń i ferie spędzimy bezpiecznie.

Zdjęcie przedstawia policjanta kontrolującego prędkość oraz napis bezpieczne ferie

Od jutra na Lubelszczyźnie rozpoczynają się ferie zimowe i będą trwały do 2 marca. Wiele dzieci czy też młodzieży będzie chciała spędzić ten wolny czas aktywnie. Może być to zorganizowany wyjazd czy też wyjazd  z rodziną lub przyjaciółmi.

Film Bezpieczne ferie zimowe 2025

Wczytywanie pliku Odtwarzacz wideo.
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
 
1x
    • Rozdziały
    • Opisy wyłączone, zaznaczone
    • Napisy wyłączone, zaznaczone

      Pobierz plik Bezpieczne ferie zimowe 2025 (format mp4 - rozmiar 15.44 MB)

      Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego kontrolują autobusy i busy, które przewożą dzieci do miejsc wypoczynku. Sprawdzają stan trzeźwości kierującego, jego uprawnienia oraz stan techniczny pojazdu. 

      Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przygotowało wykaz miejsc prowadzenia kontroli autobusów oraz kierowców autobusów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek. Wykaz ten zawiera zestawienie punktów z terenu kraju wraz z numerami telefonów kontaktowych, gdzie można uzyskać informacje na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autobusów i kierowców.

      Dobrym rozwiązaniem jest poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu można uniknąć dłuższego oczekiwania na przyjazd patrolu Policji.

      Wykaz punktów kontroli autobusów

      Jednocześnie informujemy, że na stronie bezpiecznyautobus.gov.pl można sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu: dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC.

      Policjantka sprawdza trzeźwość kierowcy osobowego auta.

      Przed rozpoczęciem ferii, policjanci docierali do placówek oświatowych, aby rozmawiać o bezpieczeństwie i środkach ostrożności w zależności od formy spędzania wolnego czasu. Podczas spotkań funkcjonariusze przypominali o zasadach bezpiecznego zachowania się w różnych miejscach: w domu, na podwórku, na drodze, na lodzie, na stoku i Internecie.

      W czasie prowadzonych prelekcji mundurowi przypominali między innymi o przestrzeganiu kilku zasad. Przede wszystkim zabawy muszą odbywać się w miejscach bezpiecznych, z dala od ruchliwych ulic, zbiorników wodnych. Przed wyjściem informuj rodziców, gdzie się udajesz. W trakcie powrotu, po zmroku obowiązkowo korzystaj z elementów odblaskowych, poruszaj się chodnikiem, a w ostateczności lewym poboczem drogi. Podczas pieszych wędrówek zabierz ze sobą naładowany telefon. W chwili zagrożenia będziesz mógł szybko powiadomić służby alarmowe. Ponadto:

      Rodzicu:

      • Jeżeli decydujesz się wysłać swoje dziecko na wyjazd zorganizowany, sprawdź dokładnie jego organizatora. Upewnij się, czy wyjazd jest zgłoszony do kuratorium oświaty. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej.
      • Decydując się na wyjazd na narty z dzieckiem, pamiętaj o zapewnieniu mu opieki. Dziecko nie może poruszać się samo, bez nadzoru, po stoku. Wybierz trasę dostosowaną do umiejętności dziecka. Zrezygnuj ze stromych stoków, na których nie poradzi sobie z jazdą.

      W górach:

      • Jeżeli wychodzisz w góry, oceń realnie swoje możliwości i umiejętności.
      • Zadbaj o odpowiednie wyposażenie i wysłuchaj komunikatów o warunkach atmosferycznych.
      • Poinformuj najbliższych, gdzie i z kim się wybierasz.
      • Należy również pamiętać o tym, aby wychodząc z domu ubrać się "na cebulkę".

      Bezpieczny dom i mieszkanie:

      • Przed wyjazdem poproś sąsiada lub inną zaufaną osobę o to, żeby podczas Twojej nieobecności zaopiekowała się domem/mieszkaniem, odbierała ze skrzynki pocztowej przychodzącą korespondencję i ulotki. Nigdy nie zostawiaj kluczy w umówionym miejscu np. pod wycieraczką czy doniczką.
      • Pamiętaj również, żeby za każdym razem, kiedy wychodzisz z domu zamykać drzwi i okna (również te piwniczne i dachowe) oraz włączyć alarm. Przed dłuższym wyjazdem warto także zakręcić zawory doprowadzające wodę i gaz do domu oraz pomieszczeń gospodarczych.
      • Planując urlop rozważ zdeponowanie w banku posiadanej gotówki, kosztowności i innych przedmiotów wartościowych. Stamtąd na pewno je odbierzesz. Bezpieczne będą czekały na Twój powrót.
      • Miej też na uwadze, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Zdjęcia z ferii zamieszczaj dopiero po powrocie.

      Policjant kontroluje prędkość z jaką poruszają się kierowcy.

      Życzymy wszystkim udanych i bezpiecznych ferii!

      podkomisarz Kamil Karbowniczek

      Nagranie audio Audiodeskrypcja filmu bezpieczne ferie 2025.mp3

      Wczytywanie pliku Odtwarzacz wideo.
      Aktualny czas 0:00
      Czas trwania -:-
      Załadowany: 0%
      Typ strumienia NA ŻYWO
      Pozostały czas -:-
       
      1x
        • Rozdziały
        • Opisy wyłączone, zaznaczone
        • Napisy wyłączone, zaznaczone

          Pobierz plik Audiodeskrypcja filmu bezpieczne ferie 2025.mp3 (format mp3 - rozmiar 1.97 MB)

          Powrót na górę strony