Handel ludżmi
Data publikacji 27.10.2006
Skuteczne formy zwalczania niewolnictwa XXI wieku...
Handel ludźmi i przymusowa praca to tylko niektóre zagadnienia konferencji, która zakończyła się dzisiaj w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Organizatorami całego przedsięwzięcia była: Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie oraz Kancelaria Prezydenta Miasta Lublin. Honorowy patronat nad konferencją sprawował Wojewoda Lubelski i Marszałek Województwa Lubelskiego. Celem konferencji była przede wszystkim wymiana doświadczeń oraz wypracowanie form współpracy, które przyczynią się do skutecznego zwalczania tej kategorii przestępstw. Do udziału w spotkaniu zaproszono przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej oraz prokuratury, straży granicznej oraz organizacji poza rządowych, które na co dzień zajmują sie pomocą ofiarom przestępstw. A ponieważ skuteczne zwalczanie handlu ludźmi jest możliwe tylko dzięki stałej i bezpośredniej współpracy Policji, Prokuratury, Straży Granicznej i organizacji pozarządowych ze wszystkich państw, na terenie których przestępstwo zostało popełnione, dlatego też na konferencję zorganizowaną przez lubelską Policję zaproszono gości z Holandii, Ukrainy i Niemiec.
Pierwszego dnia obrady podzielono na dwie części: panel ekspertów oraz obrady plenarne. W pierwszej części spotkania, które otworzył Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie nadkom. Jan Rawski , udział wzięli policjanci z pionu kryminalnego zajmujący się ściganiem sprawców handlu ludźmi, prokuratorzy, straż graniczna oraz goście z Niemiec, Holandii i Ukrainy. Podczas panelu ekspertów, w trakcie prezentowanych materiałów na podstawie studium przypadku uczestnicy podzielili się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami dotyczącymi problematyki „niewolnictwa XXI wieku”.
Rozpoczynając drugą część wczorajszego spotkania, do udziału w której zaproszono przedstawicieli administracji samorządowej i rządowej oraz instytucji zajmujących się pomocą ofiarom przestępstw mł.insp. Janusz Guzik Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie wyraził przekonanie, że konferencja ta przyczyni się do skutecznej walki ze zjawiskiem handlu ludźmi. „Mam nadzieję, że spotkanie to pozwoli również na wypracowanie skutecznych form współpracy i wymianę doświadczeń ” powiedział Komendant.
Na konferencji lubelscy policjanci zaprezentowali ulotkę prewencyjną, „Nie daj się sprzedać – nie pozwól sie kupić” , która już wkrótce trafi między innymi do urzędów pracy. Funkcjonariusze w ten sposób chcą przekazać informacje co zrobić aby nie stać się ofiarą grup przestępczych zajmujących się handlem ludźmi.
Dzisiaj na konferencji prezentowali swoje działania przedstawiciele organizacji pozarządowych zajmujących się profilaktyką dotycząca poruszanych zagadnień. Na problem handlu ludźmi spojrzano z różnych perspektyw między innymi z punktu psychologicznego, socjalnego jak również wartości ludzkich ogólnospołecznych, o których mówił ksiądz kapelan.
Ta konferencja to początek działań jakie będą kontynuowane. Dzięki nim będzie istniała możliwość wymiany informacji na temat tej kategorii przestępstw jak również będzie można wypracować skuteczne formy zwalczania „niewolnictwa XXI wieku”.