Szkolenie czworonożnych funkcjonariuszy
Szkolenie policyjnych psów służbowych z lubelskiego garnizonu odbyło się na terenie obiektów szkoleniowych KWP w Lublinie. W przedsięwzięciu brały udział psy kategorii bojowej, patrolowej i patrolowo tropiącej z jednostek policji z Lublina Chełma, Świdnika, OPP w Lublinie oraz SPKP w Lublinie. Obezwładnianie osoby w pomieszczeniu, pościg za osobą z odrzuceniem przedmiotu i czołowy atak pozoranta na psa to tylko kilka z przećwiczonych wariantów.
Pomoc czworonożnych funkcjonariuszy w skutecznej pracy Policji jest nieoceniona. Psy policyjne tropią i patrolują, wyszukują zapachy narkotyków, materiałów wybuchowych, broni i amunicji, czy zwłok ludzkich. Współpracują z nami w ratownictwie wodnym, działaniach kontrterrorystycznych i identyfikacji śladów zapachowych ludzi. Sprawdzają się w również w działaniach związanych z zapewnieniem i przywracaniem porządku podczas imprez masowych i zgromadzeń. Zgranie i wyszkolenie stają się kluczowe w dobrej i wspólnej współpracy ludzi i zwierząt.
W lubelskim garnizonie najliczniejszą grupę stanowią owczarki patrolowo-tropiące, które wykorzystywane są do poszukiwań osób zaginionych czy tropienia śladów ludzi na miejscu zdarzeń. Policyjni przewodnicy dbają o jak najlepsze ich wyszkolenie. Pracują nad ich posłuszeństwem, wydolnością, kondycją fizyczną i psychiczną, zdolnościami obronnymi oraz socjalizacją.
Szkolenia często organizowane są w różnych miejscach i warunkach, nasi czworonożni funkcjonariusze cyklicznie przechodzą szkolenia wraz ze swoimi przewodnikami.
Ostatnie takie doskonalenie miało miejsce na terenie obiektów szkoleniowych KWP w Lublinie.
W szkoleniu zorganizowanym przez Wydział Prewencji KWP w Lublinie brały udział psy kategorii bojowej, patrolowej i patrolowo tropiącej z jednostek policji w Lublinie, Chełmie, w Świdniku, OPP w Lublinie oraz Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Lublinie.
W przedsięwzięciu oprócz czworonożnych funkcjonariuszy, udział wzięli również pozoranci.
Ćwiczono między innymi obezwładnianie osoby w pomieszczeniu, elementy z zakresu podejmowania interwencji w stosunku do agresywnych osób posiadających niebezpieczne przedmioty oraz czołowy atak pozoranta na psa.
Aktualnie w garnizonie lubelskim służy 40 psów policyjnych o różnych specjalnościach. Są to czworonogi wyszkolone w tropieniu, patrolowaniu, wyszukiwaniu zapachu narkotyków, materiałów wybuchowych i zwłok ludzkich.
nadkom. Anna Kamola