Szkolenie lubelskiego zespołu DVI
Za nami kolejne szkolenie członków Komórki Regionalnej IV Zespołu DVI funkcjonującej w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Proces DVI (Disaster Victim Identificatioan) identyfikacja ciał ofiar katastrof – to szereg usystematyzowanych czynności ukierunkowanych stricte na identyfikację zwłok i szczątków ludzkich. W szkoleniu uczestniczył Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie ds. kryminalnych insp. Robert Michna.
Wczoraj, tj. 20 grudnia 2024 roku odbyło się szkolenie członków Komórki Regionalnej IV Zespołu DVI funkcjonującej w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Komórka ta realizuje czynności służbowe ukierunkowane na identyfikację ciał ofiar katastrof. W szkoleniu uczestniczył Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie ds. kryminalnych insp. Robert Michna.
W trakcie szkolenia szczegółowo omówione zostały:
- fazy procesu identyfikacji ofiar (dane pośmiertne, dane przedśmiertne, identyfikacja);
- powstanie Zespołu DVI na świecie i w Polsce;
- struktura Zespołu DVI w Polsce;
- podstawy prawne jego funkcjonowania;
- organizacja działania i skład Zespołu DVI i Komórki regionalnej IV;
- tryb uruchamiania Zespołu DVI.
Proces DVI (Disaster Victim Identificatioan) identyfikacja ciał ofiar katastrof – to szereg usystematyzowanych czynności ukierunkowanych stricte na identyfikację zwłok i szczątków ludzkich.
Procedury DVI zostały opracowane przez INTERPOL i są wykorzystywane w przypadku zdarzeń o charakterze masowym, takich jak:
- Katastrofy naturalne;
- Wypadki komunikacyjne z dużą ilością ofiar;
- Wypadki techniczne (katastrofy budowlane);
- Ataki terrorystyczne;
- Zdarzenia będące następstwem działań wojennych.
DVI wkracza, gdy zdarzenie ma charakter masowy, gdy mamy do czynienia z dużą liczbą ofiar. Ponadto, gdy skala reakcji przekracza zdolności służb lokalnych zmierzające do skutecznej identyfikacji ciał ofiar, gdy następuje szybka degradacja zwłok (np. z uwagi na wysoką temperaturę otoczenia).
W przypadku wystąpienia katastrofy lub zdarzenia mnogiego i masowego skutkujących potrzebą identyfikacji ciał ofiar, wszystkie służby publiczne, w tym organy procesowe, wykonują na miejscu takiego zdarzenia działania w zakresie swoich ustawowych uprawnień i współdziałają ze sobą w sposób zapewniający możliwie najpełniejsze realizowanie przypisanych zadań, jak również osiągnięcie wspólnie określonego celu oraz zminimalizowanie ewentualnych strat i kosztów podczas prowadzonych działań.
podkomisarz Kamil Karbowniczek