Aktualności

Szkolenie policjantów z jednostek specjalnych do podjęcia działań minersko-pirotechnicznych

Data publikacji 04.12.2024

„Wsparcie szkoleniowe ukraińskich policjantów z jednostek pirotechnicznych w zakresie podejmowania działań minersko-pirotechnicznych na terenach deokupowanej Ukrainy”- to tytuł i cel szkolenia, które odbyło się w minionym tygodniu w woj. lubelskim. Szkolenie przeprowadzili funkcjonariusze z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Lublinie (SPKP), którzy posiadają szeroką wiedzą teoretyczną i praktyczną z zakresu działań minersko- pirotechnicznych. Ukraińscy policjanci wzięli udział w szkoleniu na poligonie w warunkach zbliżonych do naturalnych.

Szkolenie zostało zorganizowane w dniach 24 listopada- 1 grudnia. Podmiotem realizującym projekt „Wsparcie szkoleniowe ukraińskich policjantów z jednostek pirotechnicznych w zakresie podejmowania działań minersko-pirotechnicznych na terenach deokupowanej Ukrainy” jest Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie.

Program został zrealizowany w ramach współpracy rozwojowej 2024 finansowanej ze środków  Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

policyjni kontrterroryści na szkoleniu

Uczestnikami projektu było 15 funkcjonariuszy grup pirotechnicznych Zarządu Policji Narodowej Ukrainy z obwodu: wołyńskiego, tarnopolskiego i dniepropietrowskiego na co dzień uczestniczący w operacjach wyszukiwania, unieszkodliwienia i rozminowania deokupowanych terenów Ukrainy.

Szkolenie przeprowadzili funkcjonariusze z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Lublinie (SPKP), którzy posiadają szeroką wiedzą teoretyczną i praktyczną z zakresu działań minersko- pirotechnicznych. Policyjni kontterroryści przeszkolili ukraińskich kolegów w zakresie podejmowania działań minersko-pirotechnicznych na terenach deokupowanej Ukrainy.

Duży nacisk w szkoleniu położono na naukę praktycznych umiejętności w szczególności na wykorzystaniu dostępnych na miejscu działań, środków i narzędzi technicznych.

Celem projektu było:

  • podniesienie kompetencji ukraińskich policjantów z zakresu metod i form przygotowania do podjęcia działań minersko- pirotechnicznych, jako istotny element budowy profesjonalnych, transparentnych, działających dla dobra i bezpieczeństwa publicznego i zgodnie z prawem instytucji krajowych i lokalnych; w tym w zakresie kluczowych reform wynikających z Umowy Stowarzyszeniowej z UE
  • wskazanie możliwych rozwiązań na rzecz wzrostu skuteczności działania służb pirotechnicznych jako element wzrostu zdolności operacyjnych służb reagowania kryzysowego, w tym w obszarze rozminowywania

policjanci na szkoleniu

Uczestnicy Szkolenia przećwiczyli następujące elementy:

  • dobór, wyposażenie, zastosowanie oraz praktyczne wykorzystanie specjalistycznego sprzętu do prowadzenia działań minersko-pirotechnicznych
  • zasady i warunki bezpieczeństwa podczas realizacji działań minersko-pirotechnicznych
  • taktyki działań minersko-pirotechnicznych
  • etapy działań minersko-pirotechnicznych
  • sposoby neutralizacji urządzeń i materiałów wybuchowych
  • procesowe zabezpieczanie śladów i dowodów urządzeń i materiałów wybuchowych.

 sierżant sztabowy Beata Kieliszek

  • umundurowani funkcjonariusze stojący przy wraku oznakowanego radiowozu
  • ręce umundurowanego funkcjonariusza
  • płomień
Powrót na górę strony