Aktualności

„Uwaga! Obszar zagrożony wścieklizną zwierząt”

Data publikacji 31.10.2024

Wojewoda Lubelski Pan Krzysztof Komorski wydał rozporządzenie, które określa obszar zagrożony wścieklizną. Występuje on w powiatach tomaszowskim, zamojskim i hrubieszowskim i krasnostawskim. Rozporządzenie nakazuje na obszarze zagrożonym szczepienie kotów przeciwko wściekliźnie oraz trzymanie psów na uwięzi lub na ogrodzonym terenie zamkniętym. Dziś w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbył się briefing prasowy poświęcony temu zagadnieniu. Wojewoda Lubelski Pan Krzysztof Komorski poinformował o dziesiątym ognisku wścieklizny wykrytym na terenie województwa. O sytuacji wypowiedział się także wicewojewoda Andrzej Maj, dr n. wet. Monika Michałowska, oraz przedstawiciele służb.

 

Wojewoda Lubelski Krzysztof Komorski przemawia do dziennikarzy na konferencji prasowej.

W rozporządzeniu Pan Wojewoda Lubelski Krzysztof Komorski określił obszar zagrożony wścieklizną zwierząt w powiatach tomaszowskim, zamojskim i hrubieszowskim i krasnostawskim

1) gminy Bełżec, Jarczów, Krynice, Lubycza Królewska, Łaszczów, Rachanie, Tarnawatka, Telatyn, Tomaszów Lubelski (gmina miejska i wiejska), Tyszowce, Ulhówek w powiecie tomaszowskim;

2) gminy Komarów Osada i Łabunie w powiecie zamojskim;

3) gminy Dołhobyczów i Mircze w powiecie hrubieszowskim. Miejscowość Tarzymiechy w gminie Izbica w powiecie krasnostawskim

 Na obszarze zagrożonym zakazuje się:

1) organizowania targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę;

2) organizowania polowań i odłowów zwierząt łownych, za wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych na dziki bez udziału psów i nagonki, na zasadach określonych przez właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii.

 

tabliczka na znaku drogowym

Jednocześnie rozporządzenie Wojewody Lubelskiego nakazuje oznakowanie przez obszaru zagrożonego, poprzez umieszczenie na jego granicach, na drogach publicznych i prywatnych, ścieżkach dla pieszych oraz parkingach, czytelnych i trwałych tablic z wyraźnym napisem: „UWAGA! OBSZAR ZAGROŻONY WŚCIEKLIZNĄ ZWIERZĄT”.

Mapa Województwa Lubelskiego na której widać obszary zagrożone wścieklizną zwierząt.

Ponadto na obszarze zagrożonym nakazuje się

1) szczepienie kotów przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota 3 miesiąca życia;

2) trzymanie psów na uwięzi lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu;

3) pozostawianie zwierząt gospodarskich na wybiegach lub pastwiskach pod nadzorem posiadacza zwierząt.

Przypominamy jednocześnie, że w Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt.

Nadkomisarz Andrzej Fijołek udziela wywiadu dziennikarzom na konferencji prasowej.

Brak szczepienia psa (i kota, którego właścicielem jest mieszkaniec terenu objętego obszarem zagrożonym wystąpieniem wścieklizny u zwierząt) jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.

Wścieklizna – groźna choroba śmiertelna

To ostra choroba zakaźna ośrodkowego układu nerwowego, objawiająca się zapaleniem mózgu i rdzenia, prowadząca do śmierci.

Źródłem zakażenia są: psy, koty, dzikie zwierzęta, nietoperze, czasami inne zwierzęta nie mające znaczenia w łańcuchu epizootycznym wścieklizny (sarny, wiewiórki, gryzonie zakażone przypadkowo wścieklizną).

Informacja dotycząca zakażenia wścieklizną.

Wirus przenoszony jest ze śliną chorego zwierzęcia przez ugryzienie lub oślinienie uszkodzonej skóry lub błon śluzowych; chory na wściekliznę człowiek również wydala wirus ze śliną. Wrotami zakażenia są zakończenia nerwowe w uszkodzonych powłokach; szczególnie niebezpieczne jest zakażenie błony śluzowej nosa ze względu na obecne w niej zakończenia nerwu węchowego.

Wścieklizna wylęga się od 1-3 miesięcy; w sporadycznych wypadkach może się wahać od 10 dni do roku. Choroba jest śmiertelna i zagrożenie nią w naszym kraju nie może być lekceważone.

POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU POKĄSANIA LUDZI PRZEZ ZWIERZĘTA:

• miejsce zranione (rana po pokąsaniu lub nawet otarcie naskórka) powinno być dokładnie umyte ciepłą wodą z mydłem, odkażone i zaopatrzone, nie należy przedwcześnie tamować krwi, gdyż krew może też wypłukać wirusa z rany;

• niezwłocznie należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu lub najbliższego oddziału ratunkowego;

• w przypadku pogryzienia przez zwierzęta domowe, należy ustalić właściciela zwierzęcia (imię, nazwisko, adres zamieszkania, ewentualnie kontakt telefoniczny), w celu zgłoszenia go do obserwacji weterynaryjnej w kierunku wścieklizny.

Plakat informacyjny.

Zwierzęta domowe, które pokąsały człowieka poddaje się badaniu i obserwacji przez lekarza weterynarii przez okres 15 dni. Pozwala to często wykluczyć wściekliznę i nie rozpoczynać szczepień p/wściekliźnie u narażonego.

W przypadku pokąsania przez zwierzęta dzikie lub gdy brak jest możliwości podjęcia obserwacji weterynaryjnej zwierzęcia w kierunku wścieklizny, należy poddać się szczepieniu p/wściekliźnie, które wykonuje się w poradniach chorób zakaźnych najczęściej przy szpitalach chorób zakaźnych a do szczepienia kwalifikuje lekarz chorób zakaźnych.

nadkomisarz Andrzej Fijołek

Rzecznik Prasowy
Komendanta Wojewódzkiego Policji
w Lublinie

 

 

Powrót na górę strony