Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Aktualności

Uroczyste obchody upamiętniające 85. rocznicę bitwy pod Wytycznem

Data publikacji 23.10.2024

Przy Kopcu Chwały Żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza w Wytycznie odbyły się dziś (23.10) uroczyste obchody upamiętniające 85. rocznicę bitwy pod Wytycznem. To jedno z najważniejszych starć z Armią Czerwoną podczas II wojny światowej. Uroczystość jest częścią obchodów 100-lecia powołania Korpusu Ochrony Pogranicza, a organizatorem przedsięwzięcia jest Komendant Główny Straży Granicznej oraz Komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. W wydarzeniu tym udział wziął Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie inspektor Robert Michna.

Bitwa pod Wytycznem, która rozegrała się 1 października 1939 roku, była jednym z ostatnich starć, w którym brało udział regularne Wojsko Polskie pod dowództwem generała Wilhelma Orlik-Rückemanna. Żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza stawili wtedy czoła oddziałom sowieckim, które wkroczyły od wschodu. Było to ostatnie starcie o polskie Kresy Wschodnie. W czasie swojego istnienia KOP, zarówno codzienną służbą, jak i postawą we wrześniu 1939 roku, dał dowody wielkiego oddania sprawom Rzeczypospolitej.

Straż Graniczna z chwilą swojego powstania w 1991 roku, obejmując służbę w ochronie granicy państwowej, stała się spadkobiercą tradycji polskich formacji granicznych. Uroczystości pod Wytycznem to coroczna impreza patriotyczna organizowana przez Nadbużański Oddział Straży Granicznej w Chełmie.

kwiaty i znicze na cmentarzu

Główne obchody 85. rocznicy bitwy odbyły się dziś 23 października przy Kopcu Chwały Żołnierzy KOP w Wytycznie. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą o godzinie 10:30 w kościele pw. św. Andrzeja Boboli. Kolejnym punktem programu był Apel Poległych oraz składanie wieńców na grobach żołnierzy, którzy oddali życie za ojczyznę.

składanie wieńców

W wydarzeniu tym uczestniczyli przedstawiciele wielu służb mundurowych Lubelszczyzny, w tym Policji. W uroczystości udział wziął Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie inspektor Robert Michna oraz Komendant Powiatowy Policji we Włodawie komisarz Grzegorz Kuter. 

Uroczystości zostały objęte patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

nadkomisarz Anna Kamola

  • baner na temat uroczystości
  • komendanci oddają hołd ofiarom wojny
  • flagi pod pomnikiem w Wytycznie
Powrót na górę strony