Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Aktualności

II miejsce i puchar dla KWP w Lublinie w kategorii „najlepszy policjant operacyjno-rozpoznawczy” w Finale konkursu „Policjant Służby Kryminalnej 2024”.

Data publikacji 11.10.2024

Wczoraj zakończył się zorganizowany w Szkole Policji w Pile VII Ogólnopolski Konkurs „Policjant Służby Kryminalnej Roku 2024”. Celem zawodów było wyłonienie najbardziej profesjonalnych i wszechstronnych funkcjonariuszy kryminalnych w Polsce. Puchar  trafił również do Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie za zajęcie II miejsca w kategorii najlepszy policjant operacyjno-rozpoznawczy. Reprezentanci lubelskiego garnizonu zajęli także IV miejsce za „najlepszą drużynę służby kryminalnej”. Wyników w konkursie pogratulował naszym funkcjonariuszom Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie inspektor Robert Michna.

policyjne narzędzia na miejscu zdarzenia

W dniach 08–10 października Szkoła Policji w Pile gościła uczestników VII Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Służby Kryminalnej Roku 2024”. To wydarzenie zorganizowane zostało we współpracy z Biurem Kryminalnym Komendy Głównej Policji, Biurem Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Komendy Głównej Policji oraz Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji. Celem zawodów było wyłonienie najlepszej drużyny kryminalnej w Polsce.

Do rywalizacji stanęło 17 drużyn reprezentujących garnizony wojewódzkie oraz garnizon stołeczny, w tym również lubelski garnizon Policji. W skład każdej drużyny weszło czterech funkcjonariuszy: policjant nadzorujący pracę dochodzeniowo-śledczą, policjant dochodzeniowo-śledczy, funkcjonariusz operacyjno-rozpoznawczy oraz technik kryminalistyki.

policjanci podczas jednej z konkurencji

Uczestnicy zmagań zmierzyli się w pięciu konkurencjach: sprawdzianie wiedzy zawodowej, sprawdzianie wiedzy praktycznej, zadania na miejscu zdarzenia, umiejętności strzeleckie oraz udzielanie pierwszej pomocy.

Po dwóch dniach konkursowych zmagań przyszedł czas na podsumowanie wyników i wyłonienie zwycięzców, zarówno w klasyfikacjach indywidualnych, jak i drużynowych.

W kategorii „najlepszy policjant sprawujący nadzór nad pracą dochodzeniowo-śledczą” I miejsce zajęła  KWP w Gdańsku, „najlepszy policjant dochodzeniowo-śledczy” - KWP w Poznaniu, „najlepszy policjant operacyjno-rozpoznawczy” - KWP w Katowicach, „najlepszy technik kryminalistyki” – KWP w Bydgoszczy.

policjanci z pucharami

Jak się okazało, puchar trafił również do rąk policjanta reprezentującego Komendę Wojewódzką Policji w Lublinie, który zajął II miejsce w kategorii „najlepszy policjant operacyjno-rozpoznawczy”.

Tytuł "najlepszej drużyny służby kryminalnej roku 2024", przypadła zespołowi z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. W tej kategorii Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie uplasowała się na IV miejscu. Naszym policjantom, wyników w konkursie pogratulował obecny na miejscu Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie inspektor Robert Michna.

kadra kierownicza na zakończeniu zawodów

Policjanci służby kryminalnej każdego dnia zatrzymują sprawców przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, mieniu. Zatrzymują włamywaczy,  złodziei i oszustów.  Ujawniają i likwidują linie produkcyjne oraz nielegalne plantacje. Zatrzymują osoby podejrzewane o handel ludźmi i przestępstwa na tle seksualnym. Zajmują się poszukiwaniem osób zaginionych i ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości. Wracają do niewyjaśnionych kryminalnych spraw sprzed wielu lat.  Ponownie po latach analizują zebrany materiał, informacje i zabezpieczone ślady dzięki czemu sprawcy ponoszą odpowiedzialność za popełnione przestępstwa. 

Dochodzeniowcy to ludzie, którzy mają intuicję, doświadczenie i tak zwanego „policyjnego nosa”. To oni przyjmują zawiadomienia o przestępstwie, przesłuchują świadków. Potrafią analizować zebrane informacje tak, by wyciągać z nich najważniejsze dane, dowody wskazujące na to, że ktoś popełnił przestępstwo. A przy tym muszą świetnie znać się na aktualnych przepisach prawa i procedurach.  

Dużą rolę wspomagającą proces wykrywczy odgrywa służba policjantów wywiadu kryminalnego. To oni sporządzają analizy operacyjne, analizują informacje zgromadzone w policyjnych i pozapolicyjnych bazach danych pod kątem rozpoznania organizacji przestępczych, ich lokalizacji, rodzaju działalności, składu osobowego i struktury oraz sposobu zagospodarowania nielegalnych zysków.

badanie śladów na miejscu zdarzenia

Z kolei technicy kryminalistyki prowadzą czynności na miejscu  najpoważniejszych przestępstw, pracują na miejscu tragicznych w skutkach wypadków drogowych, w których są ofiary . Biorą udział w sekcjach zwłok i eksperymentach procesowych pozwalających odtworzyć szczegółowo przebieg zdarzenia. Technicy  pracują w trudnych warunkach, zarówno za dnia, jak i w nocy, w pomieszczeniach, jak i w terenie otwartym, w zmiennych warunkach pogodowych.  Ich praca, często nawet kilkunastogodzinna wymaga skupienia, uwagi, ostrożności, dokładności, a także umiejętności przewidywania i wyobraźni.

Służba kryminalna odgrywa zatem ogromną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa obywateli, co podkreślono wczoraj podczas uroczystego zakończenia konkursu „Policjant Służby Kryminalnej Roku 2024”.

komendant Michułka podczas przemówienia

Zastępca Komendanta Głównego Policji, insp. dr Tomasz Michułka pogratulował najlepszym policjantom służby kryminalnej oraz ich przełożonym. Zaznaczył, że zawody nie tylko promują profesjonalizm i zaangażowanie, ale również pozwalają na doskonalenie umiejętności, które są nieocenione w codziennej służbie.

pamiątkowe zdjęcie

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!
 

nadkomisarz Anna Kamola

zdjęcia: Szkola Policji w Pile 

Powrót na górę strony