Grali z piratów.
Data publikacji 30.07.2006
185 szt płyt z pirackimi....
Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie w piątkowy wieczór weszli jednocześnie do trzech znanych lubelskich klubów muzycznych. Sprawdzana była legalność publicznego rozpowszechniania muzyki. Efekt tych działań to zabezpieczonych 185 sztuk „ pirackich płyt”.
Piątkowe działania prowadzone były pod kątek sprawdzenia legalności publicznego rozpowszechniania muzyki. Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP sprawdzali, czy właściciele klubów muzycznych mają zgodę producentów utworów na ich odtwarzanie. Przy tej okazji skontrolowano również legalność wydania płyt, z których muzykę odtwarzano oraz oprogramowanie w komputerach znajdujących się w tych klubach. W dwóch z lokali muzykę odtwarzano z „pirackich” płyt. Zabezpieczono ich łącznie 185 sztuk Ponadto okazało się, ze żaden z kontrolowanych lokali nie posiadał umowy ze Związkiem Producentów Audio-Video. W dwóch z lokali muzykę odtwarzano z „pirackich” płyt.
Konsekwencje karne za naruszenia prawa autorskiego poniosą zarówno właściciele klubów jak i DJ-e, w sumie 8 osób. Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych przewiduje za przestępstwo bezprawnego rozpowszechniania z nielegalnych nośników karę do 5 lat pozbawienia wolności.
Właściciele podmiotów gospodarczych wykorzystujących utwory muzyczne w swej działalności często tłumaczą, że mają już umowę np. z ZAIKS-em i innych umów nie zamierzają podpisywać. Zgodnie z ustawą o prawach autorskich i prawach pokrewnych, publiczne odtwarzanie muzyki wymaga uiszczania tantiem organizacjom zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Uprawnione do pobierania takich opłat są :
• ZAiKS - dla autorów i kompozytorów;
• ZPAV - dla producentów,
• STOART i SAWP - obie na rzecz artystów wykonawców;