Zamiejscowe siedziby kompanii Oddziału Prewencji Policji
Zakończyliśmy kolejne inwestycje w lubelskim garnizonie Policji. To rozbudowa Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej oraz Komendy Miejskiej Policji w Zamościu. Celem przedsięwzięcia było utworzenie miejsca pełnienia służby dla funkcjonariuszy nowo utworzonych zamiejscowych siedzib kompanii Oddziału Prewencji Policji w Białej Podlaskiej oraz w Zamościu. Pozwoli to nam skrócić czas dotarcia policjantów oddziału prewencji w rejon przygraniczny oraz w sposób bardziej efektywny udzielać wsparcia jednostkom terenowym w codziennej służbie.
W ostatnich latach oprócz zadań ustawowych, czyli zatrzymywania przestępców, reagowania na wykroczenia, wspierania społeczności lokalnych, policjanci mierzą się z zapewnieniem bezpieczeństwa na wschodniej granicy w związku kryzysem migracyjnym oraz wojną w Ukrainie. Zadania, które stanęły przed polską Policją, zostały rozszerzone zatem o konieczność działań zmierzających do zachowania bezpieczeństwa na terenach przygranicznych.
Umiejscowienie w Białej Podlaskiej oraz Zamościu sił Oddziału Prewencji Policji ma więc charakter strategiczny, biorąc pod uwagę, jak cenny jest czas dotarcia w rejon przygraniczny oraz na miejsce interwencji. Mobilność nowo utworzonych kompanii Oddziału Prewencji Policji z siedzibą w Białej Podlaskiej oraz Zamościu stanowi jej dodatkową wartość.
Na co dzień oddziały prewencji stanowić będą realne wsparcie zadań realizowanych przez Komendę Miejską Policji w Białej Podlaskiej oraz Komendę Miejską Policji w Zamościu. Dodatkowo, w razie potrzeby policjanci OPP mogą zostać sprawnie skierowani do jednostek ościennych, a czas ich dotarcia na miejsce będzie znacznie krótszy niż z Lublina.
Wykonawcą rozbudowy Komendy Miejskiej Policji w Białej było Przedsiębiorstwo Wielobranżowe BUDOMEX Sp. z o. o. z siedzibą w Białej Podlaskiej, z którą została podpisana umowa w dniu 09.08.2022 roku. Zadanie inwestycyjne zaplanowano w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Obejmowało ono rozbudowie skrzydła budynku administracyjno-biurowego położonego przy Placu Wojska Polskiego 23.
W oddanym do użytku 4-kondygnacyjnym budynku zlokalizowane są pomieszczenia biurowe, sala odpraw, szatnie oraz pomieszczenia socjalno-higieniczne, pomieszczenia do odpoczynku, magazyny broni, czyszczenia broni, pomieszczenia magazynowe i techniczne. Powierzchnia użytkowa to ponad 800 m2.
Podobna inwestycja zakończyła się także w Zamościu. Tam z kolei dla nowo utworzonej kompanii OPP została przewidziana lokalizacja w siedzibie Komendy Miejskiej Policji w Zamościu przy ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2. Wykonawcą robót zgodnie z umową z dnia 09.08.2022 r. było Przedsiębiorstwo Wielobranżowe BUDMAT Sp. z o. o. z siedzibą w Zamościu.
Na ten cel zaadaptowano pomieszczenia o łącznej powierzchni ponad 900 m2. Powstały tam pomieszczenia biurowe, socjalne, suszarnia, pralni, szatnia, zaplecze sanitarne, magazyn broni czyszczenia, sala odpraw, cała infrastruktura sanitarna, elektryczna, p.poż. wraz z zagospodarowaniem terenu
Środki pochodziły z Programu Modernizacji Policji oraz Funduszu Modernizacji Bezpieczeństwa Publicznego. Łączna kwota obu inwestycji wyniosła ponad 20 mln złotych.
Oddziały Prewencji Policji przeznaczone są głównie do działań zespołowych w ramach pododdziałów zwartych. Realizują szereg działań związanych m.in. z ochroną bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz przywracaniem porządku w przypadku zbiorowego naruszenia prawa. Policjanci OPP biorą udział w zabezpieczaniu imprez masowych oraz zgromadzeń publicznych, reagują na przejawy agresji oraz łamanie prawa. Stanowią również wsparcie dla innych jednostek w zapewnieniu bezpieczeństwa podczas sezonu turystycznego.
Wszystkie te czynniki miały wpływ na powstanie dodatkowych pododdziałów w strukturach oddziałów prewencji. Dlatego też, na terenie Lubelszczyzny powstały dwie takie kompanie prewencji. Jedna - na terenie powiatu bialskiego, która będzie realizowała zadania na terenie południowo-wschodniej części regionu oraz kompania druga, która powstała na terenie powiatu zamojskiego. To pozwoli nam w sposób bardziej efektywny realizować bieżące zadania zarówno w zakresie działań poszukiwawczych osób zaginionych, w zabezpieczaniu imprez masowych, udzielaniu wsparcia w szczególności jednostkom terenowym w codziennej służbie.
nadkom. Anna Kamola