Aktualności

Święto Policji 2006r.

Data publikacji 25.07.2006

Wojewódzkie obchody Święta Policji...

Lipiec to szczególny miesiąc dla Policji. W 1919 roku 24 lipca powołano Policję Państwową, która miał stać na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego w II Rzeczypospolitej. W 1944 r. rząd lubelski podjął decyzję o rozwiązaniu Policji Państwowej i powołaniu w to miejsce Milicji Obywatelskiej.  Z kolei 6 kwietnia 1990 r.  na mocy ustawy Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Milicja Obywatelska została rozwiązana, a w jej miejsce powołano ponownie Policję. Przez wiele lat istnienia formacja ta była różnie nazywana. Była Policja Państwowa, Policja Granatowa, Milicja Obywatelska. Ale nie ważne, jaki mianem się ją określa. Bez względu na nazwę jej zadaniem było i jest  zapewnienie  bezpieczeństwa niejednokrotnie z narażeniem własnego zdrowia i życia.  
 
Od kilku lat 24 lipca policjanci obchodzą swoje święto. W tym roku  w garnizonie policji lubelskiej wojewódzkie uroczystości odbędą  się dzisiaj tj. 25 lipca 2006r.
Ceremonia rozpocznie się o godz. 10:00 mszą św. w Archikatedrze Lubelskiej. O 12:00 przed Komendą Wojewódzką Policji przy ul. Narutowicza odbędzie się uroczysta akademia. Podczas trwania uroczystości zostaną  wręczone ordery i odznaczenia oraz nominacje na wyższe stopnie policyjne.
Ogółem z okazji Święta Policji przyznano 966 nominacje na kolejne stopnie policyjne. W korpusie oficerskim nominacje  otrzyma 127 policjantów,  360 w korpusie aspirantów, 353 w korpusie podoficerów oraz 126 w korpusie szeregowych.
Łącznie odznaczeniami państwowymi i resortowymi wyróżnionych zostanie 82 osoby ( 40 Krzyży Zasługi oraz 40 Odznak Zasłużony Policjant.)
 
W minioną sobotę tj. 22 lipca br. awanse na wyższe stopnie Policji odebrali także Komendant Wojewódzki Policji mł. insp. Janusz Guzik oraz Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Krzysztof Rodak.
 
Również dzisiaj Zespół ds. Nieletnich i Patologii Sekcji Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Lublinie organizuje „Dzień Otwarty” w KMP w Lublinie. Dzieci, które przebywają na koloniach i półkoloniach w Lublinie, będą miały możliwość już od godz. 09.00 zwiedzenia pomieszczeń Komendy Miejskiej Policji takich jak:
 
- Miejski Pokój Przesłuchań dla Ofiar Przemocy (tzw. „Niebieski Pokój”),  
- Stanowisko Oficera Dyżurnego,
- Sekcję Techniki Kryminalistycznej.
 
Dzieci z osiedlowego klubu „Odeon” (ok. 20 osób) oraz ze świetlicy Archidiecezji Lubelskiej (ok. 20 osób) będą mogły także zobaczyć pokaz sprzętu policyjnego oraz tresurę psa policyjnego.
Na koniec wszyscy mali goście otrzymają ulotki o tematyce prewencyjnej.  
Powrót na górę strony