Aktualności

Lubelscy policjanci zatrzymali trzy osoby podejrzane o handel ludźmi.

Data publikacji 20.07.2006

Dwie kobiety oraz mężczyzna...

Trzy kolejne osoby podejrzane o handel ludźmi i przymuszanie Polaków do niewolniczej pracy na terenie Włoch zatrzymali wczoraj lubelscy policjanci. Zatrzymano troje mieszkańców województwa lubelskiego; dwie kobiety w wieku 32 i 44 lata oraz 55 –letniego mężczyznę. Wczorajsze zatrzymania to kontynuacja operacji pod kryptonimem „Ziemia Obiecana”. Wspólna akcja polskich policjantów i włoskich karabinierów 18 lipca doprowadziła do uwolnienia 119 Polaków zmuszanych do niewolniczej pracy. W obu krajach zatrzymano 25 osób podejrzanych o handel ludźmi. Zarzuca im się także pozbawianie wolności, stosowanie przemocy i gróźb karalnych.

 
Inf. KGP: Operację pod kryptonimem "Ziemia Obiecana" koordynowała specjalna komórka "ROS" – karabinierów w Rzymie oraz centralny zespół do walki z handlem ludźmi w Komendzie Głównej Policji w Warszawie. W wymianie informacji pomagał Europol i Interpol. Śledztwa lustrzane (uzupełniające się nawzajem) prowadzone zarówno we Włoszech na podstawie powiadomień składanych najczęściej w polskim konsulacie przez pokrzywdzonych oraz w Polsce, gdzie przesłuchano już ponad 300 osób (dalszych 700 czeka na przesłuchanie), udokumentowały przebieg przestępczego procederu. Trwał on przynajmniej od dwóch lat.


Mechanizm działających w Polce przestępców był prosty:
Werbownicy wyszukiwali chętnych do pracy za pośrednictwem ogłoszeń, które ukazywały się w lokalnej prasie. Najczęściej była to oferta pracy przy zbiorze owoców i warzyw. Obiecywali dobrze płatną pracę, a przy tym także dobre warunki życia we Włoszech. Za pomoc przy znalezieniu miejsca zatrudnienia osoby musiały płacić werbownikom. Trzeba było także pokryć koszty podróży. Zazwyczaj na ogłoszenia odpowiadały osoby o trudnej sytuacji materialnej, często pozbawione środków do życia. Ich marzenia szybko rozwiewały się po przybyciu na miejsce pracy. Polacy kwaterowani byli w barakach, zarobki były bardzo niskie, wyżywienie i zakwaterowanie płatne. To, co musieli wydać na życie przekraczało ich możliwości zarobkowe. Popadali w długi. Byli bici, poniżani, szczuci psami.
 
 
 
                                                    
 
Zatrzymane wczoraj osoby poszukiwane były Europejskim Nakazem Aresztowania. Wchodziły w skład trans-narodowej grupy przestępczej. Ich rola w całym procederze polegała m.in. na publikacji w prasie i Internecie zwodniczych ogłoszeń o pracę, werbowaniu osób, oraz przewożeniu nieświadomych niczego ofiar do „obozów pracy”. Dzisiaj cała trójka doprowadzona zostanie do Prokuratury.
Przestępstwo handlu ludźmi zagrożone jest karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.
 
Porady dla wyjeżdżających do pracy
1.Korzystajmy z ofert proponowanych przez Urzędy Pracy
2. Nie korzystajmy z pomocy ofert otrzymanych od nieznajomych, przygodnie napotkanych osób.
3. Zbierzmy jak najwięcej informacji na temat pośrednika upewnijmy się, że działa w sposób legalny.
4. Zażądaj od pośrednika informacji o pracodawcy – adresu, numeru telefonu.
5. Najlepiej Zabrać ze sobą adres i numer telefonu polskiej ambasady lub konsulatu w kraju, do którego się wybieramy. Tam można zwrócić się o pomoc.
 
Powrót na górę strony