Aktualności

"Narodowe Czytanie" w Lublinie

Data publikacji 07.09.2024

Dzisiaj w wielu miastach Polski można było posłuchać „Kordiana” Juliusza Słowackiego. To za sprawą Ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”, która zainaugurowana została w 2012 roku. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Jak co roku w akcję włączyła się również Policja Lubelska.

policjant czytający fragment utworu przed Ratuszem

Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ogólnopolska akcja publicznej lektury największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane „narodowym”, by podkreślić jego powszechny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Tegorocznej edycji Narodowego Czytania patronuje Para Prezydencka – Agata Kornhauser-Duda i Andrzej Duda.

napis Narodowe Czytanie Juliusz Słowacki Kordian

W poprzednich edycjach akcji czytana była m.in. „Balladyna” Juliusza Słowackiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Lalka” Bolesława Prusa czy „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. W tym zaś roku można było posłuchać „Kordiana” Juliusza Słowackiego.

napis Narodowe Czytanie Juliusz Słowacki Kordian

„Kordian” jest dziś czytany w całym kraju – w domach kultury, szkołach, bibliotekach, teatrach, szpitalach, jednostkach wojskowych, a nawet więzieniach. W czytanie włączyli się artyści i samorządowcy.

policjant czytający fragment utworu przed Ratuszem

W Lublinie Narodowe Czytanie odbyło się m.in. przed Ratuszem na Placu Władysława Łokietka. Jak co roku w akcję włączyłą się Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie. Wśród czytających fragment utworu był podkomisarz Kamil Karbowniczek z Zespołu Prasowego KWP w Lublinie.

podkomisarz Kamil Karbowniczek

Powrót na górę strony