Aktualności

Posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

Data publikacji 06.09.2024

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Podczas spotkania podsumowaliśmy minione wakacje na Lubelszczyźnie oraz zapowiedzieliśmy też nasze wzmożone działania skierowane na zapewnienie bezpieczeństwa uczniom w naszym regionie. Lubelski garnizon Policji reprezentował Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie młodszy inspektor Olgierd Oleksiak wraz z naczelnikiem Wydziału Prewencji nadkom. Dorotą Gil. Całe spotkanie poprzedził briefing prasowy.

Dzisiaj w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Przedstawiciele służb i inspekcji podsumowali działania podejmowane w czasie tegorocznych wakacji. Lubelską policję reprezentował Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie mł.insp. Olgierd Oleksiak wraz z naczelnikiem Wydziału Prewencji nadkom. Dorotą Gil. Całe spotkanie poprzedził briefing prasowy.

W okresie wakacyjnym na drogach województwa lubelskiego odnotowaliśmy 228 wypadków drogowych, w których 25 osób poniosło śmierć, zaś 231 zostało rannych. Z kolei w ubiegłoroczne wakacje (2023) doszło do 200 wypadków, w wyniku których 32 osoby poniosły śmierć. Obrażenia w wypadkach odniosło 211 osób.  

W minione wakacje policjanci drogówki skontrolowali stan trzeźwości blisko 230 tysięcy kierujących pojazdami, ujawniając ponad 1700 kierowców znajdujących się po spożyciu alkoholu.

Podczas prowadzonych działań na drogach funkcjonariusze zatrzymali ponad tysiąc praw jazdy, z czego blisko 500 - za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym.

Skontrolowaliśmy również autobusy wiozące dzieci i młodzież na zorganizowany letni wypoczynek. Przeprowadziliśmy ponad 400 takich kontroli, w wyniku których ujawniliśmy 14 usterek.

W czasie wakacji w wodach na terenie naszego województwa utonęło 10 osób. Niestety dwie ofiary to nieletni w wieku 13 i 16 lat. W ubiegłym 2023 roku woda zabrała życie 15 osobom.  Główne przyczyny tragicznych w skutkach zdarzeń nad wodą to wciąż alkohol, brawura i  brak wyobraźni. W wielu przypadkach do tragicznego finału nie doszło dzięki interwencji ratowników, policjantów czy postronnych osób.

Działania pod nazwą „Bezpieczne wakacje” dobiegły końca, zaś od 2 września ruszyliśmy z akcją  „Bezpieczna droga do szkoły”. Jej celem jest przypominanie i uświadamianie kierowcom o zachowaniu ostrożności w pobliżu szkół i placówek oświatowych, a także edukacja dzieci, rodziców, opiekunów i nauczycieli w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Ponieważ droga do szkoły będzie stałym elementem w życiu każdego ucznia, powinna być ona bezpieczna. Policjanci z lubelskiego garnizonu jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolonego dokonali weryfikacji oznakowań dróg prowadzących do szkół i przedszkoli  a także urządzeń ostrzegawczo-zabezpieczających znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie tych placówek. Łącznie sprawdzono infrastrukturę drogową w blisko 700 miejscach, blisko 50 wniosków skierowano do zarządców dróg o usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości.

W ramach akcji będziemy prowadzić wzmożone kontrole w rejonie: szkół i placówek opiekuńczo - wychowawczych, parkingów przyległych, dróg dojazdowych i przejść dla pieszych, którymi poruszają się dzieci i młodzież szkolna.

Będziemy zwracać uwagę na wszystkie nieprawidłowe zachowania zarówno kierujących, jak i pieszych. Zwrócimy również uwagę na to, czy pojazdy zatrzymujące się przy szkołach nie powodują zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Sprawdzimy także sposób przewożenia dzieci.

nadkomisarz Anna Kamola

 

Powrót na górę strony