Parasol dla dziecka
W trosce o dobro i bezpieczeństwo...
W imieniu organizatorów konferencję otworzył Komendant Powiatowy Policji w Lubartowie insp. Dionizy Kuchta. W dalszej kolejności Zastępca Komendanta powiatowego Policji w Lubartowie podinsp. Zbigniew Jankowski przybliżył zebranym temat konferencji i jej porządek. Następnie głos zabrali zaproszeni goście: podkom. Waldemar Łukomski z Zespołu Psychologów Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie poruszył temat psychologicznych aspektów krzywdzenia dzieci, Pani prokurator Gizela Gruszczyńska z Prokuratury Rejonowej w Lubartowie przybliżyła prawno-karne aspekty krzywdzenia dzieci,
Pan dr Paweł Osemlak z Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie zobrazował medyczne aspekty krzywdzenia dzieci, Sędzia Jarosław Kowalski z Sądu Rejonowego w Lublinie omówił prawno-karne konsekwencje zawiadomienia o przestępstwie w aspekcie krzywdzenia dzieci, podkom. Dolores Mendzin-Opryńska z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie scharakteryzowała zadania Policji w przeciwdziałaniu i zwalczaniu zjawiska przemocy wobec dzieci, Pani Danuta Fiedorowicz z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie podzieliła się doświadczeniami w tworzeniu i pracy tzw. zespołu konsultacyjnego działającego na rzecz przeciwdziałania krzywdzeniu dzieci.
Wystąpienia te zrodziły dyskusję na temat potrzeby utworzenia podobnego zespołu konsultacyjnego na terenie powiatu lubartowskiego. Dyskusja przyniosła pierwsze owoce:
uczestnicy konferencji, ubierając słowa w czyn, uzgodnili miejsce i termin pierwszego roboczego spotkania mającego na celu skupienie przedstawicieli instytucji i środowisk działających w powiecie lubartowskim na rzecz dzieci i młodzieży, w tzw. zespole konsultacyjnym i rozpoczęcie prac mających na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci oraz rozwiązywanie zidentyfikowanych problemów tematycznych.
Parasol dla lubartowskich dzieci został otwarty.
PARASOL DLA DZIECKA – INAUGURACJA WSPÓŁPRACY
W trosce o dobro i bezpieczeństwo dziecka zwłaszcza dziecka będącego ofiarą lub świadkiem przestępstwa, które nie jest w stanie samo się bronić przedstawiciele policji, sądu, prokuratury służby zdrowia oraz służb socjalnych podjęły współpracę, której głównym celem jest ochrona jego praw. 28 kwietnia 2005r. w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Lublinie odbyła się pierwsza konferencja na której przedstawiono między innymi formy współpracy w zakresie kompleksowej pomocy dzieciom ofiarom lub świadkom przestępstw. Program ten skierowany jest do różnych grup zawodowych, które z racji wykonywanej pracy mają kontakt z dziećmi. Do udziału w spotkaniu zostali zaproszeni pedagodzy szkolni, nauczyciele, pielęgniarki szkolne, lekarze, pracownicy socjalni i kuratorzy sadowi. Materiał, pokazany na konferencji, przedstawiał aspekt medyczny, psychologiczny, prawny i społeczny krzywdzenia dzieci. Planowane jest zorganizowanie cyklu spotkań w których wezmą udział zaproszeni przedstawiciele placówek oświatowych, wychowawczych i opiekuńczych. Intencją osób zaangażowanych w stworzenie programu jest zapoznanie z jego treścią wszystkich środowisk mających kontakty z dziećmi a działających na terenie województwa lubelskiego.